Kukla Festivali’nde “Asya Gölge Tiyatrosu” rüzgarı

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’de “Asya Gölge Tiyatrosu” rüzgarı esecek…

HONG KONG & TÜRKİYE ORTAK PRODÜKSİYONU : “ AVANTİ”

Bu yılki festivalde Türkiye’den Gölge tiyatrosu Karagöz sanatçısı Cengiz Özek ve Çin’den gölge tiyatrosu sanatçısı Jian Xin Li ve oyuncu Angel Chan yepyeni bir kukla prodüksiyonunda bir arada. Misyonları arasında Türkiye’den gölge tiyatrosunun bilinirliği ve görünürlüğüne odaklanan İstanbul Karagöz Kukla Vakfı ile Çin’de gençler için sanat eğitimine odaklanan Ming Ri Vakfı heyecan verici bir prodüksiyona imza atıyor. Çin’de “Avanti” ismiyle anılan Nasrettin Hoca hikayeleri gölge tiyatrosuna uyarlanıyor. Kıvrak zeka ve kolektif bilincin simgesi olan Nasrettin Hoca’nın başından geçenler sanatçıların yorumu ve yaratıcılığıyla perdeye aktarılıyor. Yaratım aşaması Çin’de bir yıl aralıklarla devam eden oyun, 2017’nin Haziran – Temmuz aylarında Hong Kong’da, toplam 20 gösteri ile seyirciyle buluştu ve büyük ilgi gördü. “Avanti” , İstanbul Uluslararası Kukla Festivali boyunca 13 Ekim 2017 tarihinde Trump Towers Gösteri Merkezi’nde saat 10.30 ve 13.30’da iki seans olarak İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

KAMBOÇYA Gölge Oyunu , Asya Gölge Oyunları içinde en farklı estetiğe sahip

Bölge ülkeleri Tayland Gölge oyunuyla benzerlik taşısa da enerjisi oyun ritmi ve oyunculuk açısından oldukça gelişkin bir türdür. Dev, deriden yapılmış, iki boyutlu kuklalar büyükçe bir meşalenin önünde bir aktörün canlandırmasıyla hareket eder. Burada oyunculuk açısından da ilginç bir durumla karşılaşırız. Aktör kuklayı oynatırken bedenini oyunculuk açısından ikiye bölmüş durumdadır. Gölge kuklası anlatılan hikayeyi aktör seyirciye bedeninde gösterir. Türk seyircisine çok yabancı olan bu oyun keşfedici dürtülerimizi harekete geçirecek ve bizlere mistik bir deneyim yaşatacak. Phnom Penh Shadow Theatre tarafından gerçekleştirilecek oyun; 28 Ekim 2017 tarihinde Sahne Pucheri’de saat 20.30’da sanatseverlerle buluşacak.

Festival yıllardır çok önemli gruplara ev sahipliği yaptı

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı, Unesco kültür mirası taşıyıcısı Karagöz sanatçısı Cengiz Özek, bu festivalin kukla adı altında bir zamanlar son derece kısır bir algısı olan Türk izleyicisi ve sanatseverlerine, sahne sanatlarının tüm kategorilerini içinde barındırabilen, disiplinler arası, yaratıcılığı kışkırtan, imkansızlık sözünü kabul etmeyen bir sanatın ufuklarını açtığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Benim için bütün oyunlar heyecan verici. Oyunların çoğunu seyrederek, seyirci ile olan ilişkilerini algılayarak seçmeye çalışıyoruz. Onun için çok etkilendiğim oyunları İstanbul’daki kukla severlerle buluşturmayı şiar edindim. Ama özellikle Kamboçya’dan davet ettiğimiz Pnom Penh Gölge Tiyatrosu adlı grubun oyunundaki gölgelerin, dev bir ateş önünde hareket eden deri figürlere yansıması müthiş ritüelik bir duygu oluşturuyor. Aynı anda gölge kuklası ile oyuncuyu bir arada görmek, kukladaki sessiz anlatımın oyuncunun bedeninde dile gelmesi ve modern tiyatronun arayışlarını geleneksel bir tiyatro tadında bize sunması beni çok heyecanlandırdı. Umarım seyirciyi de heyecanlandıracak. Kendim de bir gölge sanatçısı olduğum için, her zaman gölgeden etkilenmişimdir. Ve festival programında yer alan Mao Mao tarafından icra edilen Çin gölge tiyatrosu yine Tayvan’dan davet ettiğimiz Kaohsiung gölge tiyatrosu özellikle beni etkileyen çalışmalar kategorisinde yer almakta”.

Bilet satışları:

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 20 kukla tiyatrosu ekibini İstanbul’da buluşturacak festivalin biletleri “biletinial.com” üzerinden alınabiliyor. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerin biletleri ise biletix.com’dan satışa sunuluyor. Ayrıca oyun başlamadan bir saat önce salon girişlerinden bilet temin edilebilir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.