KKTC sağlık turizminde yeni döneme giriyor

 • by Tarık Aydın
 • 3 Yıl önce
 • 1

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, bu yıl İstanbul’da kapılarını açan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Savaşan, gazetecilere Kıbrıs adasında sağlık turizminin sürekli olarak geliştiğini söyledikten sonra “Kuzey Kıbrıs’ta sağlık turizminini geliştirerek tüm branşları getirmek hedefimiz” dedi.

Ortadoğu yanı sıra İngiltere ve Almanya başta olmak üzere 30 farklı ülkeden her yıl ortalama 20 bin sağlık turistinin Kıbrıs’a geldiklerini söyleyen Savaşan, “Kuzey Kıbrıs’a doğrudan gelemeyen turistler, önce İstanbul’a geliyor. Sonradan Adaya geliyor” dedi.

Kalp hastalıkları, kanser tedavisi ve tüp bebek gibi sorunlara özel hizmet verdiklerini söyleyen Savaşan, turizm konusu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Alman Thieme Verlag işbirliği sayesinde ve 17 farklı dilde profesyonel tercüme hizmeti verecek olan map2heal uluslararası online hasta rezervasyon sistemi ile Kuzey Kıbrıs’a 87 ülkeden sağlık turisti gelmesini bekliyoruz. Sağlık turizminde uluslararası alanda söz sahibi olduğumuz konulara ekstra fizik tedavi, üçüncü yaş turizmi, wellness, Thalasso Terapi konularını da ekleyeceğiz. Bu yöntemlerle Adaya yeni turistler çekeceğiz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi başta olmak üzere her gün artan kaliteli ve nitelikli hastane, klinik ile sağlık turizmi açısından Kıbrıs’ın potansiyelinin olduğunu belirten Savaşan, “Uluslararası hastalar gerek tedavileri gerekse de Adada yaptıkları harcamalar ile ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Sağlık turizmi bu özelliği ile ekonomilere yüksek katkıda bulunuyor. Gelen turist sayısından verdiği katma değerin daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi, Adada sağlık turizmini geliştirmek için bir vizyon üstlendi. Adada yaratılan katma değerin artması için değişik etkinlikler yapacağız” dedi.

Fotoğraf: (ahmetsavasan.com)

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

1 Yorum yapıldı

 1. Avatar

  Sağlık turizmi, turizmin geleceği olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.