Kimlik ile seyahat uygulaması 3 yıldızlı otellere yarayacak

Son iki yıldır turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar sonucunda 5 yıldızlı otellerin fiyatlarını düşürmesi 3 yıldızlı otelleri zorlanmasına sebep oldu. Ukrayna ile varılan anlaşma ile Türkiye’ye gelecek  turistler 3 yıldızlı otellerin rahat bir nefes almasını sağlayacak.

Turizmin önde gelen isimleri Ukrayna ve Türkiye arasında başlayan pasaportsuz seyahatin 3 yıldızlı otellere yarayacağını düşünüyor. Yetkililer, sektördeki kriz döneminde fiyatlarını aşağıya çeken 5 yıldızlı otellerin 3 yıldızlı otelleri oldukça zorladığını ve Ukraynalı turistlerin sektörün tamamına yarayacağını söyledi.

Oldukça hareketli olan Ukrayna pazarı 2016 yılında Rus turistlerin yerini doldurarak 1 milyon bandına erişmişti. Geçtiğimiz yılın en zor döneminde turizmcileri güldüren Ukraynalı ziyaretçiler bu yıl kimlik ile seyahatin etkisiyle pazarını büyütmesi bekleniyor.

40 milyonun üstünde nüfusa sahip olan Ukrayna’dan bu yıl yüzde 50’lik bir artış bekleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, yeni uygulama ile pazarın oldukça büyüyeceğini açıkladı.

Ukraynalı turistlerin en fazla sahil bölgelerini tercih ettiğini ifade eden Osman Ayık, teknik alt yapıda bir sıkıntı yaşanmazsa uygulamanın başlamasıyla Ukrayna pazarından ciddi bir talep beklediklerini söyledi.

Bu dönemde havayolu şirketlerine çok fazla iş düştüğünü belirten Ayık, şirketlerin bu dönemde alt yapılarını iyi hazırlaması gerektiğini vurguladı. Yılda 3 milyon Ukraynalı turistin Kırım’ı tercih ettiğinin altını çizen Ayık, “Şimdi bu seçenek yok. O nedenle bizi tercih etmelerini sağlamalıyız. Eğer ulaşım altyapısı oturursa 1.5 milyon Ukraynalı turist hayal olmaz” şeklinde konuştu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.