Kapadokya’da balon kazası: 41 yaralı

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da balon kazası yaşandı. Kazada 41 kişi yaralandı.

Nevşehir’e bağlı Kapadokya Bölgesi’nde 3 hava balonu sert iniş yaptı. Aralarında turistlerinde bulunduğu 45 kişiden 41’inin yaralandığı açıklandı. Hafif yaralı olarak atlatılan kazada Çinli ve Avrupalı turistler de balonda bulunuyordu. Alınan haberlere göre 32 kişi taburcu edilirken, 9 turistin çeşitli yerlerinde gerçekleşen kırık nedeniyle tedavisi devam ediyor.

Sağlık çalışanlarından edinilen bilgilere göre yaralılar hayati tehlike yaşamıyor. Çoğunluğu turist olan yaralılar Nevşehir Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor.

Havanın ani değişmesi ve karla beraber başlayan rüzgarın etkisiyle sürüklenen balon Ürgüp İlçesi Sofular Köyü yakınlarında sert iniş yaptı. Olay yerinde inceleme yapan yetkililer sıcak hava balonlarının olumsuz hava koşullarından  etkilendiğini açıkladı.

Sabah saatlerinde gerçekleşen kazada yaralanan pilotlar da açıklama yaptı. İfade veren pilot “Göreme’den kalkış yaptığımız 07.00 sıralarında hava oldukça dingindi. Meterolojik verilere göre kalkış yaptıktan bir müddet sonra önce sulu kar yağışı ardından da ters rüzgar aldık. Balonlar kontrolümüz dışı sürüklendikten sonda Ürgüp İlçesi Sofular Köyü yakınlarında sert bir iniş yaptık. Herhangi bir pilotaj hatası olmamıştır. Biz bu duruma ’Hava patlaması’ diyoruz. Hava patlayınca böyle bir olay yaşadık” şeklinde konuştu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.