Kadıköy’de gidilmesi gereken yerler

İstanbul’un Anadolu yakasındaki en merkezi semtlerinden birisi olan Kadıköy, günün her saatinde aktifliğini koruyarak cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kadıköy’ü gezmek isteyenlere burada yer alan tarihi yapıları, eğlence ve alışveriş merkezlerini derledik.

Kadıköy’ün geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayandığı söylenmektedir. İstanbul’un fethinden önceki ismi Kalkedonya olan semtinde ilk yerleşim Haydarpaşa Koyu çevresinde başlamıştır. Yunanlıların kurduğu düşünülen semtte Fenikeliler de yaşamış ve Sarayburnu gibi stratejik bir yerleşim alanı yerine Kadıköy’ün tercih edilmesi semtin ‘Körler Şehri’ olarak anılmasına neden olmuştur.

Günümüzde İstanbulluların ve İstanbul’a gelen ziyaretçilerin uğrak mekanı olan Kadıköy’ün fetihten sonra yönetiminin İstanbul Kadısına verilmesiyle ismi Kadıköy olarak tarihe geçmiştir. İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Kadıköy’de kültür – sanat, eğlence ve gastronomi alanında yapabileceğiniz birçok faaliyet bulunuyor.

İşte Kadıköy’de gezmekten keyif alanacağınız yerler ve tarihi yapılar;

Haydarpaşa Garı

Kadıköy denilince akla ilk gelen İstanbul’un tarihi garı Haydarpaşa, 1908 yılında yani II. Abdülhamid dönemimnde hizmet vermeye başladı. Mimarı Otto Ritter ve Helmuth Cuno’dur. İsmini III. Selim dönemi paşalarından Haydar Paşa’dan alır. En ilginç özelliği denize 1100 adet kazığın çakılmasıyla inşa edilmesidir. Geçmişte ve en son 2010 yılındaki yangında büyük hasar gören Haydarpaşa Garı’nın üst katı kullanılamaz haldedir. Filmlerde ve edebiyatta sıkça yer alan Haydarpaşa, İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olma özelliğini korumaya devam ediyor.

Ayrılık Çeşmesi

Hergün binlerce insanın önünden geçtiği bu çeşmenin hikayesi 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Osmanlı döneminde Padişahlar doğu seferine çıkarken ve hacı adayları Mekke’ye giderken bu noktadan ayrıldığı için çeşmenin adı Ayrılık Çeşmesi olduğu söylenmektedir. Marmaray ile yolunuz düşerse çeşmeye hikayesini düşünerek bir de bakın.

Boğa Heykeli

Kadıköy’ün sembolü olan bu heykel, 1864 yılında İzidor Bonhevr tarafından yapılmıştır. Heykelin alt tarfında tarihi ve Paris’te yapıldığı yazılıdır. Fransızların yenilmesi sonucunda Almanya’ya getirilen heykel, Alman Kralı II. Wilhelm tarafından 1917 yılında Enver Paşa’ya hediye ediliyor. Heykelin İstanbul’daki en son durağı 1969 yılında Kadıköy oluyor. Burada fotoğraf çektirme geleneğini atlamayın.

Süreyyapaşa Operası

Anadolu’da inşa edilen ilk operas binası Süreyyapaşa Operası, II. Abdülhamit tarafından inşa ettiriliyor. Eski Barok üslubunu andıran yapının tavan freskleri ve kabartmalar oldukça ihtişamlıdır. Kısa bir dönem sinama binası olarak kullanılsa da daha sonra tekrardan opera gösterimlerine devam etmiştir. Kendinize keyifli bir gün ayırmak isterseniz mutlaka uğrayın.

 Aya Trias Kilisesi

Caferağa Hacı Şükrü Sokak’da yer alan Rum Kilisesi’nin mimarları G.Zahariadis ve Belissarios Makropoulos’dur. Kilise kapalı Yunan Haçı planındadır. Eklektik üslupta yapılan kilise girişinin güneyinde, 3-4. yy.larda yaşamış olan Ayia Ekaterini’ye atfedilen bir ayazma bulunur. Kilisenin iç ve dış mekanını detaylı olarak fotoğraflayın.

Moda Çay Bahçesi

Güneşli günlerin keyfini çıkarabileceğiniz dinlenme ve huzur mekanı Moda Çay Bahçesi ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor. Gün batımını izlerken burada çayınızı yudumlayabilir dostlarınızla keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Sabah saatlerinde gitme imkanı bulursanız sokak simidiyle çay bahçesinde harika bir güne başlama fırsatı elde edersiniz.

Antikacılar Sokağı

Kadıköy’ün Tellalzade sokağı ikinci el ürün ve antika düşkünleri için birebirdir. Burada eski halılara, eşyalara bakıp rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Kadıköy Sanatçılar Sokağı

Bahariye yokuşunu çıkarken soldaki ilk sokaktan girdiğinizde karşınıza sanatçılar sokağı çıkacaktır. Burada resimden yemeniye kadar tüm sanat ürünlerine ulaşabilir, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Tarihi semti gezmeye karar verdiğinizde İskele Camii, Moda İskelesi, Dondurmacı Ali Usta, Çiya Sofrası, Bahariye Caddesi, Baylan Pastanesi, Akmar Pasajı, Türkbalon, Fenerbahçe Parkı’nı da listenizde almayı unutmayın.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.