Kaçırılan Herakles Lahdi Türkiye’ye iade edilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2010 yılında Cenevre gümrüğünde ele geçirilen Herakles Lahdi’nin Türkiye’ye iade edileceğini açıkladı.

Milattan önce 2. yy’a ait Roma dönemi lahit 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunduğu ve yurt dışına kaçırıldığı tespit edildi. 235 santimetre boyunda ve 112 santimetre genişliğindeki lahitin Türkiye’ye iade edilmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Nabi Avcı, “Cenevre Başsavcılığı ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapsamlı bir müşterek çalışma yürütüldü ve bu çalışmalar neticesinde Herakles Lahdi’nin Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde 1960’lı yıllarda meydana gelen kaçak kazılarda bulunduğuna ve yurt dışına çıkarıldığına ilişkin önemli delillere ulaşıldı.Cenevre Başsavcılığı 21 Eylül 2015 tarihinde lahdin iadesine kara verdi. Bu karar 2 Mayıs 2016 tarihinde Cenevre Adalet Mahkemesi Ceza dairesi tarafından onaylandı. Daha sonra İsviçre Federal Mahkeme nezdinde itiraz edildi. Sonra da bu itiraz, girişimlerimiz sonucunda geri çekildi ve böylece itirazın geri çekilmesiyle birlikte iade kararı da kesinleşmiş oldu. Dolayısıyla lahit en kısa zamanda Türkiye’ye iade edilmiş olacak. Bu, yurt dışındaki eserlerimizin iadesi bakımından önemli bir aşamaya işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

Osmanlı döneminde kaçırılan birçok eserin yurt dışına kaçırıldığını ve bu eserlerin kaçak olmasına aldırış edilmeden müzelerde sergilendiğinin altını çizen Avcı, Herakles Lahdi’nin iadesinin diğer kaçırılan tarihi eserlere örnek teşkil etmesi gerektiğini ve onlarında iade edilmesini temenni ettiklerini vurguladı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.