Kaçak avcılara milyonluk ceza

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, bölgesinde avlanan kaçak avcılara büyük cezalar geldi. Bölgede yaban yaşamın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması isteğiyle Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla gibi Ege illerini kapsayan bölgelerde yapılan araştırmalar sonucunda kaçak avcılar belirlendi. Ekipler 5 bin 574 avcıyı denetlerken kaçak avcılık yaptığı görülenlere para cezasının yanı sıra malzeme ve yasa dışı yöntemlerle avlanmış hayvanlara el konuldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğünün yaptığı denetimlerde kaçak avcılık yaptığı belirlenen 750 kişiye 725 bin 535 TL idari para cezası uygulandı. Bunun yanı sıra yaban hayatına ve ekosisteme zarar verdikleri tespit edilen 151 kişiye toplam 272 bin 850 TL tazminat cezası uygulandı.

Malzemeleri ve hayvanlarına el konuldu

Yasa dışı avlandıkları belirlenen kişilerin kullandığı 431 av malzemesine el konuldu. Bu malzemelerin de 208’i av tüfeği olması dikkat çekici nokta oldu. Tüfeğin yanı sıra el konulan yasa dışı av malzemeleri arasında ses sistemi, akü, projektör, kafes ve ağların da bulunduğu belirtildi. Yapılan denetimlerde dikkat çeken bir nokta da yasa dışı toplanmış veya avlanmış hayvanlardı. Ekipler kaçak avcılıkla avlanmış 683 hayvana el koydu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, yasa dışı avcılığın önüne geçilmesi ve bölgede yaşayan vatandaşların yaban hayatı konusunda bilinçlendirilmesi için geçtiğimiz yıl içinde avcılar, yaban hayatı üzerine aktif çalışmalarda bulunan sivil toplum örgütü üyeleri ve temsilcileri, kolluk kuvvetleri ve halkın tüm kesimleri ile toplantılar ve bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Gençoğlu, “Sürdürülebilir ve bilinçli avcılığın yapılabilmesi için 2016 yılında 8 tane avcı eğitim kursunu hayata geçirdik. 2 bin 251 vatandaşımıza yaban hayatı ve avcılık konusunda eğitim vererek sertifika almalarını sağladık. Bölge müdürlüğümüzün sorumluluğunda olan tüm birimlere av koruma-kontrol ve bilinçlendirme çalışmaları da aralıksız olarak devam ediyor. Kaçak avcılık yapan kişiler görüldüğünde acil olarak Orman ve Su İşleri Şube Müdürlükleri’ne ihbar edilmesi gerekiyor. Bu yaban hayatının devamı ve gelecek nesillere aktarılması için çok önemli” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.