İtalyan basınında yaz tatili senaryoları

Koronavirüs salgını nedeniyle bir aydan uzun süredir kısıtlayıcı tedbirlerin uygulandığı İtalya’da, tatil sezonunun yaklaşmasıyla  yaz aylarının nasıl geçeceği konusu gündeme gelmeye başladı.

İtalya Turizm Bakanlığı’ndan ise iyimser bir açıklama geldi: “Bu yaz denize gideceğiz”

İtalya genelinde 10 Mart’tan bu yana uygulanan tedbirlerin en az 3 Mayıs’a kadar devam etmesi planlanıyor.

Göstergeler olumlu olursa bu tarihten sonra “ikinci aşama” olarak adlandırılan “virüsle birlikte yaşama evresine” geçilmesi ve kademeli olarak tedbirlerin hafifletilmesi bekleniyor.

İtalyan hükümeti, coronaviruse karşı bir aşı kullanıma girmediği müddetçe “normal hayata” dönmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Mayıs’tan itibaren ikinci aşamaya geçilmesi ihtimali ise yaz aylarının nasıl geçeceği ve tatil planları yapma tartışmalarını gündeme getirdi.

AB’DEN İHTİYAT ÇAĞRISI

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen geçen hafta sonunda Almanya’da yayımlanan Bild Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Avrupalılara yaz tatili için plan yapmamalarını tavsiye etti.

Ursula von der Leyen, “Herkese tatil planlarını yapmadan önce beklemelerini tavsiye ediyorum. Şu anda hiç kimse Temmuz ve Ağustos için güvenilir tahminlerde bulunamaz” dedi.

İTALYA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BONACCORSİ: BU YAZ DENİZE GİDECEĞİZ

İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Lorenza Bonaccorsi ise dün yaptığı açıklamada “Bu yaz denize gideceğiz. Bunu mümkün kılmak için çalışıyoruz” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan Övgü Pınar imzalı habere göre; Lorenza Bonaccorsi, “Bilimsel teknik heyet ile birlikte, plajlarda güvenli mesafeyi sağlamaya yönelik bir dizi idari düzenleme üzerinde duruyoruz” diye konuştu.

“DENİZE MASKEYLE Mİ GİDECEĞİZ?”

Bu açıklamalar üzerine İtalyan basını yaz tatili senaryolarını ele almaya başladı. Yaz aylarında salgının gerileyip gerilemeyeceği tartışmalarından, “Denize maskeyle mi gideceğiz?” sorusuna kadar bir dizi ihtimal değerlendiriliyor.

“BU SENE YURT DIŞI TATİLLERİNDEN VAZGEÇİN”

Corriere della Sera Gazetesi, birçok ülkede alınan seyahat kısıtlaması kararları ve karantina uygulamaları nedeniyle bu yaz yurtdışında tatil yapma fikrinden vazgeçilmesi tavsiyesinde bulundu.

İTALYA TURİZMİNİN KAYIP BİLANÇOSU

Gazeteye göre, İtalya’nın da bu yaz 25 milyon yabancı turist kaybedeceği hesaplanıyor.

Ancak gazeteye göre ulaşım araçlarında alınacak özel tedbirlerle İtalya içinde seyahat edilmesi mümkün olabilir.

Uçaklarda orta koltukların boş bırakılması, maske takılması, yolcuların yiyeceklerini evden getirmesi gibi önlemler alınabilir.

PLAJDA MASKE TARTIŞMASI

Plajda da maske takmak gerekip gerekmediği de tartışma konularından.

Corriere’ye konuşan Roma Gemelli Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Profesörü Roberto Cauda, plaj gibi açık mekanlarda, gerekli mesafenin sağlanması halinde maskeye gerek olmayacağı görüşünde.

Plajlarda insanlar arasında bu güvenli mesafenin sağlanabilmesi için, işletmelerin şezlong sayısını azaltması ve rezervasyonla müşteri kabul etmesi, yaşlılar gibi yüksek riskli gruplara özel saat aralıkları belirlenmesi, kumsalın düzenli olarak dezenfekte edilmesi gibi seçenekler de konuşuluyor.

PROF. SCHIAVINA: TATİL PLANI YAPMAYI DÜŞÜNMEK UNUTMAMIZ GEREKEN BİR İHTİMAL

ANSA Ajansı’na konuşan Bologna Sant’Orsola Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Profesör Mario Schiavina ise “Şu anda bu yaz için deniz tatili planı yapmayı düşünmek, unutmamız gereken bir ihtimal. İhtiyatlı biçimde ilerlemeliyiz, kendimizi kandırmayalım” dedi.

Profesör Schiavina, “Bu virüs istisnai bir bulaşıcılığa sahip. Yeni vaka ve ölüm sayısı sıfır olsa bile çok büyük kontrol gerekiyor. İnsanların bir araya gelmesi ve birbirlerine yaklaşması gibi ilk hatada yeniden patlayabilir” diye uyarıda bulundu.

Corriere della Sera da tüm bu belirsizlikleri ve önlem gerekliliğini “engelli koşu parkuruna” benzetti ve haberini şu sözlerle bitirdi:

“Koşullar çok sert olursa, plaj işletmeleri için tesisleri açmanın elverişli olup olmayacağı şüpheli. Güneşlenmek ve denize girmek polis kontrolü gibi bir işkenceye dönüşecekse İtalyanların plaja gitmek isteyip istemeyeceği de şüpheli.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.