İsviçre Booking hakkında işlem başlatıyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

İsviçre’de görev yapan “Fiyat Denetleme Kurumu” gerçekleştirdiği denetimler sonucunda Booking.com online rezervasyon sitesinin fiyat belirlemede usulsüzlük yaptığına dair bulgular nedeniyle hukuki süreç başlattı.

Dünya’da en çok kullanılan online otel rezervasyon sitesi Booking.com’un otellere zorunlu olarak uygulattığı fiyat politikası ile ilgili şikayetler artmaya devam ediyor. Türkiye ile yaşanan problemlerden sonra, Türkiye’de faaliyet durdurma kararı çıkan Booking.com şimdi de İsviçre ile benzer sorunlar yaşıyor.

Booking.com hakkında yaptırım sadece Türkiye tarafından uygulanmış olsa bile, Almanya’nın da aralarında olduğu bir çok Avrupa ülkesi sitenin otellerle yaptığı anlaşmalarda uyguladığı “en iyi fiyat garantisi” şartının tüketici ve işletmelerin aleyhinde olduğuna dair şikayetler üzerine dava açılmıştı.

İşbirliği çağrılarına olumlu cevap gelmedi

İsviçre Parlamentosu bünyesinde faaliyet gösteren “Fiyat Denetleme Kurumu” tarafından gerçekleştirilen denetimlerden sonra Booking.com ile ilgili yasal işlem başlatıldı.

Fiyat Denetleme Kurumu temsilcisi Stefan Meierhans, yapılan denetimler sonucunda “fiyatlama konusunda kötüye kullanım” ile ilgili bulguların olduğu, bu nedenle de hukuki sürecin başladığını duyurdu.

Hukuki sürecin başlamadan önce Booking.com’a işbirliği çözümü sunduklarını, her iki taraf içinde sorunsuz atlatılmasına çalıştıklarını söyleyen Meierhans, Booking.com’un yapılan çağrılara olumlu cevap vermediğini söyledi.

Yüksek komisyon ve düşük fiyat baskısı

Booking.com ile ilgili Şubat ayında gerçekleştirilen denetimlerde şirketin turizm pazar şartlarına uyup uymadığı, otelcinin booking.com’da yer almasına karşılık ne kadar ödemek zorunda olduğu, otelcinin hangi şekillerde sıralandığı ve bunun için ödediği komisyon miktarı gibi konular ele alındı.

Oteller ise Booking.com’u başka rezervasyon sitelerinde yataklarını istediklerini fiyattan satmasını engellemesi nedeniyle eleştiriyorlar.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.