İstanbul’un en güzel botanik bahçeleri

İstanbullulara ve gelen ziyaretçilere şehrin içinde nefes almayı sağlayan, doğanın eşsiz güzellikleriyle buluşturan ve dünyanın dört bir yanından getirilen bitkilerle tanışmalarını sağlayan botanik bahçeleri sizler için derledik.

Botanik bahçeler, şehrin kalabalığından uzaklaşmanızı, doğayla iç içe bir gün geçirmenizi sağlamanın yanı sıra bitkiler hakkından bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Nesli tükenmeye yüz tutmuş türlerin korunduğu bu bahçeler bitkilerin biyolojik yapısının da incelendiği yerlerdir.

İstanbul’da hafta sonunu doğayı tanımak isteyenler için Botanik Bahçeler;

1- Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Parkı Bakırköy Belediyesi tarafından 2013 yılında hizmete açılmıştır. Bakırköy’de yer alan park, 96 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

İstanbul’un her bölgesinden rahatlıkla ulaşımı sağlanan Botanik Park’da 11 tane farklı tematik bahçeyi görme fırsatı elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocukların keyif alacağı oyun alanları, havuzlar, oyun kuleleri, seyir teraslarıyla da ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Ayrıca park içerisinde yer alan gölette ise çeşitli balık türleri, ördek ve su kaplumbağalarını da görebilirsiniz.

2- İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Türkiye’nin ilk botanik bahçesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, adını ünlü botanikçilerden Prof. Dr. Alfred Heilbronn’dan almıştır. Heilbronn’un katkılarıyla açılan bahçe 1932’yılından bugüne hizmetlerini sürdürüyor.

Biyoloji derslerinin verildiği bahçe İstanbul Üniversitesi’ne bağlı 19 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. İçerisinde 40 bin kadar bitki bulunduran bahçeyi ücretsiz olarak dolaşabilir, Türkiye’de sadece burada görebileceğiniz 2500’den fazla egzotik bitkiyle tanışabilirsiniz.

3- Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Anadolu yakasındaki Botanik Bahçe meraklılarının uğrak yerlerinden biri olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 1995 yılında kuruldu. Hatıra parkı olarak kurulan bahçe 2012 yılından bu güne aktif olarak hizmet veriyor.

Hiçbir ücret ödemeden doğayla iç içe bir gezinti yapabileceğiniz bahçede, çeşitli araştırmalar ve koleksiyonlara da tanık olarabilirsiniz. Farklı türden bitkilerle tanışabileceğiniz bahçede aynı zamanda bilimsel çalışmalar da yapılıyor.

Gezi, eğlence, dinlenmenin yanı sıra eğitimlerinden de yararlanılabiliyor.

4- Baltalimanı Japon Bahçesi

İstanbul’da yaşayanların bile çok az bildiği ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Japon Bahçesi, 2003 yılında Japonya’nın Yamaguchi şehriyle İstanbul’un kardeş şehirliğine simge olarak inşa edilmiştir.

En önemli özelliklerinden birisi de giriş kapısında iki ülkeye ait Boğaz Köprüsünün sembolleriyle tasarlanmasıdır.

İstanbul’dayken Japon kültürüyle tanışmanızı sağlayan bahçede Japon kiraz ağaçları ‘sakura’ları, göletleri, heykelleri ve Japonya’ya özgü 4850 ağaç ve bitkiyi tanıyabilirsiniz.

Özellikle bahar aylarında büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bahçeye girişler ücretsiz.

5- Atatürk Arboretumu

İçerisinde çok özel bitki türleri bulunduran ve önemli araştırmalara ev sahipliği yapan bahçe canlı müze olarak adlandırılıyor.

Tertemiz havasıyla Belgrad Ormanı’nın içerisindeki gizli bahçede 1500’ü aşkın bitki çeşidini bulunduruyor. Arboretum, ayrıca dünyadaki diğer botanik bahçeleriuyle de işbirliği içerisindedir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.