İstanbul’un daha az tanınan turistik yerleri

Hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleriyle gelenleri büyüleyen dünyanın en önemli turistik şehirlerinden İstanbul’da görülmesi gereken yerlerin listesi bitmez. Ayasoyfa, Sultanahmet, Topkapı Sarayı görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alırken gözden kaçmasına rağmen güzellikleriyle kendine hayran bırakan yerlerden birkaçını sizler için derledik…

1. Rüstem Paşa Cami

Osmanlı sadrazamlarından Rüstem Paşa’nın talimatıyla Mimar Sinan’ın 1561 yılında inşa ettirdiği Rüstem Paşa Camii, tarihi yarım adanın en kalabalık semti olan Eminönü’nde yer almasına rağmen biraz gözden uzak kaldı.

Dış yüzeyi sade olmasına rağmen iç tasarımında İznik çinileri kullanılmış ve döneminin en güzel süslemelerine sahip olmuştur. Tahtakale’de yer alan camii, o dönemin İznik sanatını sergileyen ve Mimar Sinan’ın en ünlü eserlerden birisidir. Rüstem Paşa Camii’nin bir diğer özelliği ise Mimar Sinan’ın deniz kıyısına yaptığı camilerden birisi olmasıdır.

Deprem ve yangından etkilenen caminin kubbesi ve minaresi 2. Mustafa döneminde onarılmıştır.  İstanbul’u ziyarete gelen turistlerin de ilgi gösterdiği bu eşsiz güzellikteki camiye mutlaka uğramalısınız.

2. Balıklı Rum Kilisesi

Balıklı Rum Kilisesi İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde yer alıyor. Mimarisiyle hayranlık uyandıran Kilise, 5. Yüzyıl yapıtlarından biri olma özelliğine sahip. Kilisenin gerçek ismi Panagia Pege olmasının yanı sıra Meryem Ana Kilisesi olarak da biliniyor. ve İmparator I. Leo tarafından inşa edilen Kilise 1834 yılında yeniden inşa edilmiştir.Hatta yeniden onarılması sırasında Ayasofya’dan artan malzemelerin kullanıldığı da iddia ediliyor.

Günümüze çok iyi bir şekilde gelmiş olan mimari yapısı görenleri hayran bırakıyor. Bu nadide eser ve çevresi sakinliğiyle de dikkat çekiyor. Gezintinizi yaptıktan sonra karşısında bulunan cafe/restaurantta sakin, keyifli ve bol sohbetli vakitler geçirebilirsiniz.

3- Aynalıkavak Kasrı

İstanbul’da sakinliğiyle göze çarpan bir başka yer ise Aynalıkavak Kasrı’dır. İstanbul’un içinde yer alan huzurlu yapının son hali 3. Selim tarafından yaptırılmıştır. Bu yöre Bizans döneminden Osmanlı’ya kadar dinlenme tesisi olarak kullanıldığı anlaşılıyor.

Üç yüz yıl boyunca Haliç kıyılarını süsleyen yapı Osmanlı’da Aynalıkavak sarayı veya tersane sarayı olarak adlandırılan yapı türlerinden günümüze ulaşan tek örnek olma özelliğindedir. Bahçesi lalelerle süslenen ve dinlenip şehrin kalabalığından bir an olsun uzaklaşmak için birebir olan Aynalıkavak Kasrı, İstanbul’un görülmesi gereken eserlerinden biridir.

Dönemin ünlü şairlerinin şiirleriyle süslü Kasrın içerisinde 3. Selim’in eserlerini icra ettiği beste odası ve divanhanesi bulunuyor. Kasır da o dönemin özelliklerinden biri olan revzenli tepe pencereleri, geniş çatısı ve iç düzeninde kullanılan sedirleri görmeniz mümkün.

4- Çiçek Pasajı

İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerinin en uğrak yerlerinden biri olan Beyoğlu’nda yer alan Çiçek Pasajı ardından 200 yıllık bir tarihi saklıyor.

Beyoğlu müdavimlerinin her gün önünden ya da içerisinden geçmesine rağmen çok bilinmeyen bir tarihe sahip. Şuan içerisinde bir çok restuarantla hizmet veren pasaj 1870’de meydana gelen büyük Beyoğlu yangınından önce Nam Tiyatrosu olarak kullanılıyordu. Çıkan büyük yangın ile tiyatro yok oldu.

Yangının sonrasında Zografos Efendi tarafından yeniden değerlendirilen araziye çarşı kuruldu. 3 katlı yapı geniş bir alanı kaplıyor. Ana malzeme olarak taş kullanılan yapının iç ve dış mimarisi oldukça gösterişlidir. 19. Yy mimarisini güzel bir şekilde yansıtan yapının orta bölümünde aslan ve insan başları oldukça dikkat çekiyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.