İstanbul’da görülmesi gereken müzeler

Kış aylarının gelmesiyle gezmeyi sevenler kapalı alanlara yönelmeye başladı. Hafta sonlarını büyük alışveriş merkezlerinde geçirmek istemeyenler için ise İstanbul’da birçok alternatif bulunuyor. 

Kültür cenneti olan İstanbul’da yapılması gereken aktiviteler bitmez. Tarihi geçmişi çok zengin olan bu şehrin ilk akla gelen müzeleri Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı’dır.

Bu nadide müzelerin haricinde de birçok saray  ve müze bulunuyor. İşte sizler için alternatif olabilecek diğer müzeleri derledik…

1- Türk İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet Cami’nin karşısında yer alan İbrahim Paşa’ya ait sarayın içerisinde yer alan müze Türk-İslam eserlerini toplu halde bulunduran ilk müzedir.

Müzede, İslamiyetin ilk dönemlerine ait el yazması Kuran-ı Kerim’ler, Selçuklu ve Osmanlıya ait el dokuma cami halıları, Emevi ve Abbasi dönemine ait taş ve toprak eserler, cam eşyalar gibi birçok eser bulunmaktadır.

2- Kariye Müzesi

Edirnekapı’da yer alan müze İstanbul’un en ilginç müzelerinden biridir. Tarihi 6. yüzyıla kadar dayanan Kariye Müzesi, Khora Kilisesi’nden müzeye çevrilmiştir.

Khora Grekçe’de ‘kırsal alan’ demektir. Osmanlı döneminde ise müze ‘şehir dışı’ anlamına gelen Karye adını alan yapı 537 yıl cami olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde birçok hasar gören yapının günümüze ulaşan kısmı kilise binasıdır. Dışarısı sade yapılmış olan bu eserin içerisinde resim ve mozaik sanatının en iyi örneklerini görmek mümkün. İçerisinde yer alan bu nadide süslemeler 1320’li yıllarda yapıldığı düşünülüyor.

3- Galata Mevlevihanesi 

Osmanlı İmparatorluğu’nun Beyoğlu’ndaki en önemli yapıtlarından olan Galata Mevlevihanesi İstanbul’un ilk mevlevihanesidir. Birçok kez yenileme gören yapı Sultan Abdülmecid dönemi onarımı ile son halini aldı. 2005 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının sonucunda 2011 yılında müze olarak açılan Mevlevihane’nin bahçesinde Şeyh Galip ve Halet Efendi Türbeleri bulunmaktadır.

3 katlı yapının içerisinde Sema alanı, Derviş Odaları ve mahfiller vardır. En üst katında bulunan Mahfiller bölümünde Ebru sergisi, Hat sergisi ve Hilye-i Şerif levhaları sergisi yer alıyor.

4- Büyük Saray Mozaikleri Müzesi 

Sultanahmet Cami’nin arastasında yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, M.S 500’lü yıllarda tarihleniyor. Cumhuriyetin erken döneminde başlatılan kazı çalışmaları ile Bizans İmparatorluk sarayının yer döşemesi olan bu mozaikler döneminin en güzel örneklerindendir. Konuları günlük hayattan ve doğadan esinlenerek yapılan mozaiklerde dini konular yer almıyor. İstanbul’un en güzel mozaik örneklerini görebileceğiniz bu müze Doğu Roma İmparatorluğundan sağlam halde gelen nadide mozaiklerdendir.

5- Çinili Köşk

Fatih Sultan Mehmet’in talimatıyla inşa edilen bina Topkapı Sarayında yapılan ilk bina özelliğindedir. 1472 yılında inşa edilen bina yazlık köşk olarak yapılıyor. 1880 yılında İmparatorluk Müzesi ( Müze-i Hümayun ) olarak kullanılmaya başlanıyor.

Selçuklu ve Türk – İran geleneğindeki eyvanlı medreselerin şemasını tekrar eden İstanbul’daki tek yapı olma özelliğine sahip. Girişte bizi mozaik çini tekniğinde çinilerle donatılmış görkemli bir giriş karşılar. Müzenin kurucusu Osman Hamdi Bey’in Ab-ı Hayat Çesmesi tablosunda da Çinili Köşkü işliyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.