İstanbul’da gezilecek tarihi yerler (Detaylı Anlatım)

 • by Tarık Aydın
 • 5 Yıl önce
 • 0

İki kıta arasında köprü görevi gören ve tarihte bir çok önemli medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul’da gezilecek tarihi yerler listesi yaparken size tavsiyemiz bu eşsiz şehirde kaç gün gezeceğinizi belirleyin. Sonra haritadan İstanbul’da gezilecek tarihi yerleri işaretleyerek buralara ayıracağınız saatleri ayarlayın. Önceden bir planlama yapmazsanız İstanbul’daki gezilecek tarihi yerlere yetişme ihtimaliniz yok.

İstanbul, Türkiye için en kalabalık ve en önemli şehridir. Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de içine alarak kurulmuş bir şehirdir. Ayrıca Asya ve Avrupa kıtalarının birleşme yeri olup 39 ilçeye sahiptir.

Tarihi yapısı ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra bu medeniyetlerin her zaman en önemli şehri olmuştur. Dünya’da bilinen en eski şehirlerden birisi olan İstanbul’un başkent olduğu devletler; Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Bunun yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nun 1517 yılında aldığı hilafet sebebiyle 1924 yılına kadar İslam merkezi haline gelmiştir.

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler

Eğer gezi süreniz sınırlı ise İstanbul’da gezilecek tarihi yerler arasından seçim yaparak görmek istediğiniz yerleri ve yakın olduğunuz yerleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Ayasoyfa Cami Müzesi

532-537 yılları arasında İstanbul’un merkezine inşa edilmiş kilisedir. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul fethinin ardından cami olarak kullanılmıştır. 1935 yılından itibaren ise müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed’in ilk namaz kıldığı camidir. Ayasofya içinde Hz. İsa, Meryem Ana ve Cebrail gibi kutsal kişilerin simgeleri bulunmaktadır.

Sultanahmet Cami

Osmanlı zamanında yapılmış ilk altı minareli camidir. Sultan 1.Ahmet’in zamanında yaptırdığı cami İstanbul’daki en görkemli yapılardan birisidir. Ayasoyfa’nın tam karşısında yer almaktadır. Cami, İstabul’u ziyaret edenlerin kesinlikle görmesi gereken yapılardan birisidir. Zaten ziyarete gittiğinizde görmeye gelenlerin yüzde 80’ini yabancı turistler oluşturmaktadır.

Caminin iç bölümünde beyaz, yeşil ve mavi renkleri ağırlıkta olmak üzere İznik çinileri ile donatılmıştır. Mavi rengin ağırlıkta olması nedeniyle turistler “Blue Mosque” olarak da bilmektedirler.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler arasına Yerebatan Sarnıcı’nı yazmasak sanırım ayıp olurdu. İstanbul’un yer altındaki su sarayının yapıldığında 542 yılıydı. Sarnıçta 9 metre yüksekliğinde 336 adet sütun bulunmaktadır.

Yerebatan Sarnıcında bazı sütunların sürekli nemli olduğu biliniyor. Rivayete göre sütunlardaki bu damlaların Sarnıç yapılırken çalışanların gözyaşları olduğu söylenmektedir.

Küçük Ayasofya Cami

Bizanslılardan bize kalan harika bir hediye desek abartmış olmayız. 527-536 arasında kilise olarak inşa edilmiştir. İstanbul’da Bizans döneminde yapılmış en eski yapı olarak adlandırılmaktadır.

Söylencelere göre kilise ismini I. Anastasios’un Doğa Roma İmparatoru olduğu zamanda gerçekleşen bir olaydan alır. I. Anastasios devrinde imparatora karşı bir toplumsal ayaklanma gerçekleşir ve bu isyana I. Justinianos’un da adı karışır. Bunun üzerine, I. Justinianos imparator tarafından idam cezasına çarptırılır mamafih hükümün gerçekleşeceği sabahtan önceki gece Aziz Sergius ve Aziz Bacchus imparator I. Anastasios’un rüyasına girerler ve I. Justinianos’un lehinde tanıklık ederler. Bu rüya yahut görü imparatora, verilen hükmün hakkaniyeti üzerine tekrar düşünmesine sebebiyet verecek derecede tesir eder. I. Anastasios verdiği karardan vazgeçerek I. Justinianos’u bağışlar. I. Justinianos tahta çıktıktan sonra, I. Anastasios tarafından hayatının bağışlanması kararına mucip olan Azizlere şükran borcunu ödemek için bir adak kilisesi olarak Aziz Sergius ve Aziz Bacchus adına halihazırda Küçük Ayasofya Cami olarak hizmet veren kiliseyi inşa ettirir.

Galata Kulesi

İstanbul’a gökyüzünden bakmak için Galata Kulesi biçilmiş kaftan. Cenevizliler, Bizans, ve Osmanlı gibi tarihe yön veren medeniyetleri görmüş olan bu yapı günümüzde turistlerin en çok merak ettiği yapıların başında geliyor. Taksim’den yürüme mesafesinde olan Galata Kulesi’nde günümüzde restoran ve kafe bulunmaktadır.

Galata Kulesine giriş yapmak isteyen ziyaretçilerin ücret ödemesi gerekiyor.

Giriş ücreti: Tam 10 TL Öğrenci 5 TL

Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethi için yapılan çalışmalardan birisidir. Rumeli Hisarı’nın diğer ismi ise Boğazkesen olarak bilinmektedir. Boğazın en dar yerine yapılan Rumeli Hisarı, fetih sırasında Bizans’a dışarıdan gelecek yardımı kesme amacıyla inşa edilmiştir.

Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmed’in emri ile 90 günde 3 büyük kulesi tamamlanmıştır. Bunlar dünyadaki en büyük hisar burçları olarak kayıtlara geçmiştir. 3 büyük kulenin dışımda 13 farklı boylarda burca sahiptir.

Rumeli Hisarı’na yukarıdan bakıldığında ise Muhammed ismi görülmektedir.

Kız Kulesi

Hakkında çok fazla rivayet bulunan Kız Kulesi, İstanbul’un göz bebeği konumundadır. Yapımı hakkında M.Ö. 410 yılına kadar gidilebilse de tam olarak tarihi bilinmemektedir. Üsküdar sahilinden Salacak bölgesinden kalkan teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

Günümüzde Kız Kulesi içinde kafe, restoran gibi bölümlerin yanı sıra düğün ve çeşitli organizasyonların yapıldığı yerler bulunmaktadır.

Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’da görülmesi gereken yerlerden birisi de Beylerbeyi Sarayı’dır. Sultan Abdulaziz tarafından 1861-1865 yıllarında yaptırılmıştır. Sarayı görmek isteyenler Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi semtine uğramaları gerekmektedir. Sarayın yapıldığı alan ise Bizans dönemine kadar uzanmaktadır.

Beylerbeyi Sarayı kompleks şekilde yapılmış bir yapıdır. Geniş bir bahçe üzerine kurulu olan saray, asıl saray, Mermer Köşk, Sarı Köşk, Ahır Köşk ve iki küçük deniz köşkünden oluşmaktadır.

Beyazıt Meydanı

Beyazıt Meydanı, İstanbul’un merkezi alanında bulunan bir bölümdür. Bizans döneminde şehrin en önemli meydanlarından birisi ile neredeyse aynı yerdedir. Meydanın çevresinde Bayezid Cami ve aynı ismi taşıyan bir mahalle vardır. Bu alanı tamamen Beyazıt semti içine alır.

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi çevresinde Bezmi Alem Valide Sultan Cami ile Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı bulunmaktadır. Sultan II. Abdülhamit tarafından 1890-1895 yılları arasında yaptırılmıştır. Kule 4 katlı bir yapı olmakla birlikte 27 metre yüksekliğindedir.

Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları ilk yapı amacı aslında mahkumları tutacak bir yer değildi. Bizans İmparatorluğuna ziyarete gele kral ve yabancı saray mensuplarının iyi bir şekilde karşılayabilmek için yapıldı. Bizans İmparatoru Theodosius tarafından inşa ettirilen zindanlar, İmparatorun ölümünden sonra tahta çıkan oğlu da zindana ek yaparak dört adet yüksek gözlem kulesinden oluşan kuleyi kapı ile birleştirdi.

Fatih Sultan Mehmed’in yeni çağ açan fethi sonrasında yapıya üç tane kula daha inşa ettirerek, yapıdaki kule sayısı yediye tamamlanır. Fatih Sultan Mehmed yapıya surlar da ekleterek, garnizon oluşturdu.

Tanıtımın yapılacağı tarihi yapılar

 • Eyüp Sultan Cami
 • Haydarpaşa Garı
 • III. Ahmet Çeşmesi
 • Kamondo Merdivenleri
 • 1001 Direk Sarnıcı
 • Beyazıt Kulesi
 • Yenikapı Mevlevihanesi
 • Kanuni Sultan Suleyman Turbesi
 • Aynalıkavak Kasrı
 • Haseki Hurrem Sultan Turbesi
 • Sehzade Mehmet Turbesi
 • Meryem Ana Süryani Kilisesi
 • Aya Kiryaki Kilisesi
 • Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.