İstanbul’da akla gelen ilk 5 camii

”Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!

Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.

Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!

Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.”

Yahya Kemal Beyatlı’nın da dediği gibi İstanbul’un sade bir semtini bile sevmek ömre bedel.  İki kıta üzerine kurulu olan, insanlık tarihi boyunca önemini hep korumaya devam eden İstanbul, camileriyle de oldukça ünlü. Bizde İstanbul’un akla gelen ilk 5 camisine yakından bakalım istedik.

Bir Başyapıt: Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın “altın çağ” olarak adlandırılan yönetim devrinde inşa edilen bu şaheser, İstanbul’un en önemli simgelerinden biridir. İstanbul’a hakim bir noktada 1551-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve kalfalık eseri olarak anılan Süleymaniye Camii, aslında Süleymaniye Külliyesi’nin bir bölümüdür. Külliyede, kütüphane, hastane, hamam gibi binalar da yer alır. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürren Sultan’ın kabirleri bu cami içindeki türbede yer alır.

Camilerin Sultanı: Sultanahmet Camii

İnşasına 1609 yılında, Sultan 1. Ahmet döneminde başlanan cami, 1617’de ibadete açıldı. Uzun bir süre altı minareli tek cami olma unvanını koruyan ve içerisindeki mavi İznik çinileri nedeniyle Avrupalılar tarafından “Mavi Camii” olarak anılan Sultanahmet’in mimarı Sedefkar Mehmet Ağa’dır. Caminin içinde kullanılan kimi çiniler Topkapı Sarayı’ndan getirilmiştir. 1935 yılında Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinin ardından Sultanahmet İstanbul’un baş camii konumuna geli

Büyük Külliye: Fatih Camii

Sultan Fatih tarafından Mimar Atik’e inşa ettirilen caminin en büyük özelliği çok büyük bir külliyeye sahip olmasıdır. 16 medrese içeren külliyede şifahane ve talebelerin diğer ihtiyaçlarını karşılayacak kurumlar da yer alırdı. Fatih Camii, 1470’de ibadete açılır ve 1766’daki depremde hasar görmesi üzerinde Üçüncü Mustafa tarafından verilen talimat ile onarılır. Bu onarma esnasında bazı detaylarının orijinalinden farklı inşa edildiği tahmin ediliyor.

Büyük Mecidiye: Ortaköy Camii

v 1854’de Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan cami, boğazın en nadide ve gözde yerinde bulunur. Boğaza atılan bir imzayı temsil eden caminin klasik mimari yapısı ve butik görünümü İstanbul boğazının zenginliğine ayrı bir atmosfer kazandırır. Ayrıca bu yapı İstanbul’un en özel simgelerinden biri haline de gelmiştir. Beşiktaş sahilde yer alan camiye ulaşmak için Ortaköy tarafına giden minibüslere binmek yeterlidir.

Bir Valide Sultan Camisi: Yeni Camii

1597’de yapımına başlanılan Yeni Camii üçüncü Mehmet’in annesi Safiye Sultan’ın talimatları ile başlatılmıştır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı tamamlamayan caminin yapımı Dördüncü Mehmet’in annesi Hatice Sultan’ın gayretleri ile 1663’de tamamlanmış ve ibadete açılmıştır. Camiye ulaşım ise oldukça kolaydır. Yeni Cami, İstanbul’un en meşhur meydanlarından biri olan Eminönü meydanın tam merkezinde yer alır.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.