İstanbul turizmi 2016’da düşüş yaşadı

Turizm açısında hem doğal güzellikleri hem de tarihi geçmişi açısından oldukça zengin olan İstanbul, 16 yıl sonra ilk defa turizm yılını ekside kapattı.

Önemli tarihi yapıları ve  doğal güzellikleri sayesinde dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden İstanbul 2016 yılında ziyaretçi sayısında azalma yaşadı.

İstanbul 2106 turizm verileri açıklandı. Yaşanan olaylarla paralel olarak İstanbul turizmi de etkilendi. 2016 yılında İstanbul’u ziyaret eden yabancı turist sayısında diğer yıllara oranla bir azalma yaşandı.

2016 yılının ilk aylarında yüzde 0,1 artış yaşanmasına rağmen diğer aylarda düşüş gözlendi. İstanbul turizminde 16 yıl sonra bir ilk yaşanmış oldu. Bu İstanbul’a 3.2 milyon yabancı turist kaybettirdi.

2016 yılının en çok düşüş yaşadığı ay ise Aralık olarak gözlendi. Aralık ayında İstanbul yüzde 18’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

Gelen yabancı ziyaretçi sıralamasında en çok kayıp Almanya’dan yaşandı. Almanya pazarından gelen turist sayısı yüzde 22,5’lik bir düşüş ile seneyi kapattı. Almanya’dan gelen turist sayısı  1 milyon 298 binb 235’ten 1 milyon 6 bin 495’e indi.

İkinci sırada ise İran pazarı yer aldı. İran’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise yüzde 14’lük bir düşüş yaşadı.

Sonrasında ise İngiltere yüzde 29,5’lik, Fransa yüzde 21,8’lik ve ABD yüzde 43,2’lik bir düşüş ile yılı kapattı.

Son yıllarda İstanbul turizmini canlandıran Arap pazarlarının genelinde de bir düşüş dikkat çekti. 2016’da Arap pazarından gelen ziyaretçi sayısında yüzde 22’lik bir düşüş oldu.

Bunun yanı sıra olumlu olarak artışlar da yaşandı. En çok dikkat çekenler arasında ilk sırada Suudi Arabistan, Ürdün, Filistin ve Ukrayna oldu. Suudi Arabistan’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 15,6’lık bir artış yaşandı.Ürdün’den gelen ziyaretçi sayısında yüzde 20’lik, Filistin’den gelen ziyaretçi sayısında yüzde 17’lik ve Ukrayna’dan gelen ziyaretçi sayısında ise yüzde 7’lik artış gözlendi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.