İsrail’den gelecek turist artış gösterecek

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Türkiye ve İsrail arasında sorunsuz döneme doğru gidiş, İsrail’den Türkiye’ye gelecek turist sayısında artış beklentileri yarattı. 2017 yılın İsrail’den ülkemizi ziyaret edecek turist sayısının 400 bine ulaşacağını tahmin ettiklerini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Bayındır, iki ülkenin inanç turizmi açısından çok fazla ortak proje yapabileceklerini söyledi.

Türkiye ve İsrail arasında olan sorunların rafa kalkması ve iki ülke ilişkilerinin normalleşmeye başlamasının ardından Uluslararası Akdeniz Turizm Fuarı’nda (IMTM) Türkiye’ye karşı olan sıcak ilgi İsrail pazarına olan beklentinin de artmasına neden oldu. Türkiye, İsrail’deki fuarlara 7 yıl sonra ilk defa bakanlık düzeyinde katılım gösterdi. Artan ilgilinin ve karşılıklı atılan adımların ardından İsrail’den gelecek turist sayısında önemli bir artış yaşanması bekleniyor.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) yaptığı tahminlere göre 2017 yılında İsrail’den ülkemizi ziyaret edecek turist sayısı 400 sayısını aşabilir. Turizm açısından kötü giden 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden İsrail vatandaşı 2015 yılına göre artış göstermişti. Türkiye’ye 2016 yılında gelen turist sayısında toplam yüzde 30 oranında bir azalma yaşanmıştı. Buna karşın İsrail’den ülkemizi ziyaret edenlerin sayısı yaklaşık yüzde 30 oranında artış göstermişti.

İnanç turizmi önemli bir avantaj

Ülkemizde Yahudilerin inancı için önemli bölgeler bulunuyor. Bir çok İsrailli Yahudi ülkemizi inançları gereği ziyaret ediyor. Bu nedenle bile düzelen ilişkilerin sonucunda ülkemizi ziyaret etmesi beklenen İsrailli turist sayısında artış bekleniyor.

Kısa uçuş mesafesi ziyareti kolaylaştırıyor

İsrail’de gerçekleşen fuarın ardından TÜROB bir rapor yayımladı. Yayınlanan raporda iki ülke arasında yenilenen ilişkiler ve sürdürülen temasların sonucunda canlanan Türkiye İsrail ilişkileri turizm açısından önemli bir yer tutacak. İsrailli turistlerin yine  Antalya, Alanya, Marmaris ve Bodrum öncelikli tatil bölgeleri olacak. Raporda İsrail’den Türkiye’ye uçakla sadece 45 dakika içinde ulaşılabilmesi de turizm açısından önemli bir avantaj olduğu görülüyor. Raporda inanç turizmi yanı sıra kültür turizmi için ülkemizi ziyaret eden İsrailli turistlerin en çok İstanbul, Doğu Karadeniz ve Kapadokya bölgelerine ilgilerinin olduğu belirtildi.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.