İspanya’nin ilk 2 aylık turizm verileri açıklandı

İspanya’nın Ocak ve Şubat ayı turizm verileri açıklandı.

Şubatta ziyaretçi sayısı arttı

Şubat ayında İspanya’ya giden ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1 artarak 4 milyon 423 bin olarak gerçekleşti. Bu ayda İspanya’ya en çok ziyaretçi gönderen ülke 907 binle İngiltere olurken, onu 580 binle Fransa ve 542 binle Almanya takip etti.

İlk 2 ayda 8.5 milyondan fazla ziyaretçi aldı

Ocak ve şubat aylarında İspanya’ya giden ziyaretçi sayısı ise yüzde 0.2 düşüşle 8 milyon 561 bin olarak gerçekleşti. İki aylık dönemde İspanya’ya en çok ziyaretçi gönderen ülke 1 milyon 625 bin kişiyle yine İngiltere oldu. Onu 1 milyon 60 binle Fransa ve 1 milyon 36 binle Almanya takip etti.

Turizm gelirleri

Şubat ayında İspanya’yı ziyaret edenlerin yaptığı harcama ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 oranında artarak 4 milyar 714 milyon euroya ulaştı. İspanya’ya giden turistlerin şubat ayındaki günlük harcaması yüzde 5.3 artışla 156 euroya, turist başına ortalama harcaması yüzde 0.2 artışla 1.066 euruya ulaşırken, ortalama geceleme sayısı ise yüzde 0.4 düşüşle 6.8 olarak gerçekleşti.

Ocak-şubat aylarında İspanya’nın turizmden elde ettiği gelir de, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 oranında artarak 9 milyar 492 milyon euro oldu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.