İspanya’da turistlere saldırı olabilir

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

İspanya’da son günlerde yükselişte olan “kitle turizmi protestoları” artık farklı bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde anti-kapitalist olduğunu iddia eden bir grup Barselona’da İngilizleri taşıtan bir otobüse fiili olarak müdahalede bulunmuştu. Grup otobüse yazılar yazıp, sloganlar atarak tepkilerini ortaya koymuştu.

İspanya’da son dönemde artan turizm trafiği ile birlikte “kitle turizm protestoları” da artış gösteriyor. Geçtiğimiz hafta Barselona’da bir grup, tatil için gelen İngilizlerin otobüsüne binerek “kitle turizmi çevreyi öldürüyor”, ”Sadece küçük bir azınlığın mali çıkarları uğruna ülkeyi bir eğlence parkına dönüştüren kalkınma modeline karşıyız” sloganları yanı sıra, otobüse benzer yazılar yazmıştı.

Barselona’da bulunan Camp Nou Stadyumunu ziyaret ettiği sırada tatil için İspanya’yı tercih eden İngiliz basketbol koçu “Arran” isminde bir grup tarafından saldırıya uğramıştı. Grup, ‘Gelecekte turistlere yönelik yeni saldırılar olabileceğini göz adı edemeyiz” şeklinde bir uyarı yaparken, Bask bölgesinin ayrılması gerektiğini savunan “Emai” isimli grup ise San Sebastian’da 17 Ağustos’da düzenlenmesi planlanan festivalde “kitle turizmi” karşıtı gösteri yapacağını belirtti.

İspanya’da yaşanan olayda protestocular Mayorka’da bulunan bir restoranın camını kırmış ve içeri gaz bombası atmıştı. Olayın devamında ise grup İngilizce, “Turizm Mayorka’yı öldürüyor” yazan bir pankart açmıştı.

Yaşanan olayların ardından bir açıklamada bulunan İspanya Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Rafael Gallego, protestoyu gerçekleştirenleri “faşist” olarak betimlerken, böyle eylemlerin devamının gelebileceği uyarısını yaptı.

Gerçekten şiddet içeren gösteriler yaşanabilir

İspanya’da uzun süre devam eden ekonomik krizin ardından, turizm sektörünün bir çok kişiye iş sağladığını söyleyen Gallego, şöyle devam etti, “Son günlerde yükselen turizm fobisi önceden beri bizi endişelendiren bir olay olmuştur. Olayların daha radikal bir hal alabileceği konusunda gerekli uyarılarda bulunduk. Şimdi yaşadığımız olaylar ortada. İspanya’daki turizm bölgelerinde otellerin önlerinde, restoranlarda ve limanlarda protestolar gerçekleşiyor. Olaylar bu şekilde devam ettiği süre boyunca birileri gerçekten şiddete başvurabilir. Turizm açısından bizi bekleyen en büyük tehlike bu olacaktır. Protestoları gerçekleştiren kişiler kendilerini solcu olarak tanıtıyor fakat bunlar “radikal sağcılardan” daha da faşistler. Ülkemizi ziyaret eden turistlere büyük bir zarar vermelerinden korkuyoruz”

 

Resim : express.co.uk

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.