İflas eden Monarch’ın Dalaman bölgesine büyük borcu var

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

Fethiye Turistik Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, iflas eden İngiliz hava yolu şirketinin Dalaman bölgesine verdiği zararı anlattı. Uysal, İngiltere tarihinin en büyük iflas eden hava yolu şirketi olan Monarch, Dalaman bölgesine yaklaşık 11-14 milyon liraya yakın borcunun olduğunu açıkladı. 

İngiltere tarihinin en büyük hava yolu şirketi iflası olarak bilinen Monarch şirketinin iflası, Türkiye’de de mağduriyet oluşturdu. Fethiye Turistik Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, iflasını açıklayan şirketin Dalaman bölgesinde 11-14 milyon TL arasında borcu olduğunu açıkladı. Şirketin iflası Türkiye ve İngiltere’de bir çok sorun oluştursa da çözüm için adımlar hala atılmadı.

11-14 milyon TL borç bıraktılar

Hürriyet Gazetesinden Burak Çoşan ile gerçekleştirdiği röportajında Fethiye Turistik Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Monarch Airlines bölgeye 2.5-3 milyon pound (11-14 milyon TL) borcu olduğunu belirtti. Uysal, “‘Monarch’ın iflasında Türkiye’nin rolü olduğunu düşünmüyorum” diyen Uysal, ”Monarch Geçen yıl Marmaris ve Fethiye bölgesine 100 bine yakın yolcu getirmişti. 2017’de ise bu rakam 100 binin üzerine çıktı. Monarch’ın uzun yıllardır sıkıntı yaşadığını biliyorduk. Sonunda iflas ettiler. Bizi de zor durumda bıraktılar. Bölgeye 2.5-3 milyon sterlin civarında borç bıraktılar. Diğer büyük turizm firmaları Thomas Cook ve Tui bu söylenenlerin aksine Türkiye’ye ayırdıkları kapasiteyi arttırmayı düşünüyor. Daha geçen hafta bu iki firma ile görüşme gerçekleştirdik. Gayet olumlu bakıyorlardı. Ayrıca Türkiye, gelen uçaklara destek de veriyor. Uçak başına 6 bin dolar destek aldıkları ülke yüzünden iflas ettiklerini söylüyorlar” dedi.

Dalaman bölgesinde halen 5 bine yakın Monarch müşterisi olduğunu söyleyen Uysal, müşterilerin ise sigortası olduğu nedeniyle sorun oluşmayacağını söyledi.

İngiltere’deki en büyük hava yolu şirketi iflası

İflasta Türkiye’nin rolü yok

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise Monarch Airlines şirketinin iflasında Türkiye’nin bir payı olmadığı açıklamasında bulundu. Ayık, “İflasları için Türkiye’ye yükleniyorlar. Genel anlamda bakıldığında İngiliz pazarı Avrupa’daki en rahat pazar konumunda. Neden iflas ettiler onu bilemem ama Türkiye’nin payının çok fazla olmadığını düşünüyorum. Ayrıca Türkiye’deki yolcuları da mağdur olmayacak. İngiltere’ye transferleri yapılacak. Bunları da sigorta şirketleri karşılayacak” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.