Herakles Lahdi Türkiye’ye iade ediliyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yoğun girişimler sonucunda Herakles Lahdi, Türkiye’ye iade ediliyor. Türkiye ve İsviçre iade konusunda anlaşmaya vardı. Türkiye getirilecek olan tarihi eser, 6 eylül’den itibaren Antalya Müzesinde sergilenmeye başlayacak.

Türkiye’den yıllar önce kaçırılan tarihi eserlerden birisi olan Herakles Lahdi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarafından yapılan girişimler sonunda olumlu sonuçlandı. Türkiye ile İsviçre arasında olumlu sonuçlanan görüşmelerin neticesinde Herakles Lahdi, Türkiye’ye iadesi gerçekleşecek. Herakles Lahdi, 6 Eylül’den itibaren Antalya Müzesinde ziyarete açılacak.

Türkiye’nin son dönemlerde en çok dikkat ettiği tarihi eserleri ülkeye geri getirme çalışmalarının son meyvesi Herakles Lahdi oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde olan Herakles Lahdi Türkiye’ye iade edilecek.

İsviçre’ye sokulurken 7 yıl önce Cenevre servest limanında gerçekleşen envanter kontrolü sırasında yakalanan Herakles Lahdinin Türkiye’ye iade süreci kesinlik kazandı.

Herakles Lahdinin tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarihi eseri 1960’lı yıllarda Türkiye’den kaçırılmıştı. Tarihi eser 6 Eylül tarihinde Türkiye’ye getirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, iade süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı ve sahibi olduğu bir çok eserin ise yurt dışına kaçırıldığını söyledi.

Kültür alanında Türkiye’nin artık en büyük mücadelesini bu alana yönlendirdiğini belirten Kurtulmuş, “Bakanlık uzmanları tabiri caizse “hafiye” gibi Türkiye’den kaçırılan eserleri araştırıyor. Bulunan tarihi eserlerimiz ise uluslararası alanda tüm hukuki alanları kullanarak tarihi eserlerimizi geri getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Herakles Lahdi 6 Eylül’de Antalya Müzesinde

Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesinde sergilenen Herakles Lahdi, neredeyse 50 yıl sonra kaçırıldığı topraklara geri dönecek. Eser, 6 Eylül tarihinde Bakanlık yetkilileri ve uzmanların gözetiminde şimdi bulunduğu müzeden alınacak.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.