Harabe halindeki kilise turizme kazandırılacak

Bilecik’te yer alan Aya Yorgi Kilisesi turizme yeniden kazandırılacak. 2019 yılında bitmesi beklenen restorasyonun ardından ziyarete açılacak olan kilisenin tarihi 1800’lü yılların sonuna dayanıyor.

Anıtlar Kurulu’nun onayı ile harabe halindeki kilisenin yeniden hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, ilçenin tarihte birçok medeniyeti içerisinde barındırdığını ve tarihinin milattan önce 8 binli yıllara kadar dayandığının altını çizdi.

İlçenin birçok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını söyleyen Başkan Şahin, Aya Yorgi Kilisesinin bulunduğu bölgenin antik çağda tapınak olarak kullanıldığını ifade etti.

Şahin, Aya Yorgi Kilisesinin öncesinde yapılan kiliselerin yangın ve afetlerden dolayı yıkıldığını ve 1800’lü yıllarda bu bölgeye Macar bir mühendisin çizdiği Aya Yorgi Kilisesinin yapıldığını belirtti.

1800’lü yıllardan beri varlığını devam ettiren kilisenin kamulaştırma işlemlerinin bittiğini ve kilisenin restorasyonun tamamlanmasıyla Osmaneli ilçesinin tarihi bir yapıyı daha turizme kazandıracağını açıkladı.

Kilisenin müze olarak açılacağını dile getiren Başkan Münür Şahin, “Gerekli izinleri aldık ve Osmaneli çevresinde bulunan taşınabilir kültür varlıklarını buraya getiriyoruz. Onları burada muhafaza ediyoruz dolayısıyla müze olarak kullanımına fiilen başlamış olduk.” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.