Hac ve Umre’de sigorta-teminat problemi

  • by Mehmet UZUNER
  • 5 Yıl önce
  • 0

Bilindiği üzere, 1618 sayılı kanun, turlarda alınan teminatların yerine sigorta uygulamasını getirmiştir.

Diğer yandan, 633 sayılı kanunda (Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanunu) hac ve umre organizasyonları ile alakalı olarak, Hac ve umre hizmetlerinin yürütülmesi: Madde 13te, acentalarımızın yapmış olduğu, umre organizasyonlarda yolcudan alınan ücretinyarısını, hac organizasyonlarında ise yolcudan ücretin tamamını kapsayan nakit veya teminat mektubu alınmasını belirtmektedir.

İşlerin tamda karıştığı yer burası, aynı yolcu hem iflası da kapsayan sigorta yaptırıyor, hem de teminat mektubu veriyor.

Yani maliyetler ikiye katlanıyor. Vatandaşın cebindeki para, bankaların ve sigorta firmalarının cebine gidiyor.

Israrla iki kanun bir arada uygulanmak isterse, vatandaşa maliyeti ağır olmayacak tek bir yol vardır. Var olmasına vardır ama Türsab eliyle Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu yanlış bilgilendirmek suretiyle Türsab menfaatleri, acentalarımızın ve vatandaşımızın menfaati gibi gösterilerek kararlar keyfe keder değiştirilmektedir.

Bakınız, Kurul kararının eski hali kısaca şu şekilde; Acenta iflası veya ayıplı hizmet vermesi durumunda zararlar “önce teminat mektubundan, kalanı sigortadan karşılanır”

peki hacda %100 umrede %50 teminat verildiğine göre sigorta riski nedir. Hacda “sıfır” umrede %50 Dolayısı ile vatandaşa sigortadan ekstra doğacak maliyet asgari düzeydedir.

Zaman içerisinde acentalarımız sigorta üzerindeki tekelin, kendilerine oluşturduğu tehdit ve Işık sigorta – Turins – Türsab ortaklığına karşı tepki olarak sigortalarını devlete ait bir sigorta firmasından yaparlar.

Sihirli el devreye giriyor!

Acentalara 12 dolar 8 dolar arası yapılan bu sigorta, acentaların girişimi sonrası, Halk sigorta tarafından sadece 5 Türk Lirasına yapılır. Türsab kendi izledikleri yolun başka bir firma tarafından fark edilip uygulanması karşısında sigortanın yapılabilirliğini zorlaştırmak amacı ile kurul kararlarına müdahale eder. Kurul üyelerimiz perde arkasında oynanan oyunu bilemeyeceği için acentalar ve vatandaşlarımız için çok önemli olan bu teklife itiraz etmezler.

Yeni çıkan karar, eski kararın tam tersinedir.“Acentanın iflası veya ayıplı hizmetleri dahil olmak üzere zararların “önce sigortadan” karşılanmasını belirtmektedir.

Kısacası sorumluluğu olmayan ve ucuza yapılabilen sigorta, %100 sorumluluk altına giriyor. Risk arttığı için yapılabilirliği azalıyor. Teminat masraflarına ilave olarak ciddi sigorta maliyeti getiriliyor.

Sırlar!

Peki, sigorta maliyeti bu kararla ciddi oranda artması gerekirken, neden Türsab tarafından yapılan sigortada ciddi bir artış olmamıştır.

FETÖ firarisi eski TURİNS sigorta genel müdürü Recep Koçak bir sohbette(şahitler hayattadır)  hac ve umre sigorta poliçesinin maliyetini şu sözlerle açıklamış “Bir A4 ve mürekkep masrafı kadar”bu cümlenin arkasındaki sırlarında çok yakında ortaya çıkacağı kanaatindeyim.

Şimdi uygulamadaki yanlış ile alakalı birde soru sormak istiyorum.

Kurul kararları, önce sigorta dediği bir süreçte, 2016 yılında bir acentanın hacılarını götürememesine karşılık neden zararlar sigorta firmasından karşılan-mamıştır.

Neden iki saat içerisinde teminat mektubu çözülerek müdahale edilmiştir, Neden kurul kararları hiçe sayılmıştır… Velhasıl hangi sihirli el, hangi sırları örtmek için bu konunun üzerini kapatmıştır.

Hiçbir sigorta firması zararı iki saat içerisinde hatta 2 hafta içerisinde karşılayamaz. Karşılaması mümkün değildir. Organizasyonun sıhhati için önce teminat olması gereklidir. Yıllar içinde yaşanan tatsız olaylar bunun kanıtıdır.

Sonuç olarak,acentalarımızın üzerindeki baskının kalkması ve vatandaşlarımızın cebinden daha çok para çıkmaması adına bu kararın, Değerli Hocamız, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez ve Bakanlıklararası Hac ve Kurulumuzun değerli üyelerinin hassasiyeti ile kurul kararlarının ilgili maddesi değiştirilerek, “zararlar önce teminattan karşılanır” şeklindeki eski haline getirilmesi her iki kanunun uygulanmasına, imkan sağlayacağı gibi vatandaşlarımıza ilave maddi yük getirilmesinin de önünü kesecektir.

Allah(CC) Yar ve Yardımcımız Olsun

 

Mehmet UZUNER | 30 Mayıs 2017

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.