Güral: Avrupa pazarında 2015 hayal değil

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, Sabah Gazetesinden Sinan Özdencik’in sorularını yanıtladı. Güral, “Ekonomide gözle görülür bir yükseliş var. Yükseliş zamanla devam edecektir. Türkiye’nin turizmdeki en büyük pazarlarından birisi olan Avrupa ile yaşanan sorunların atlatılacağına inanıyorum. Avrupa pazarında 2015 yılı rakamları hayal değil” dedi.

Sabah Gazetesinden Sinan Özdencik’in sorularını yanıtlayan Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, turizmde yaşanan düzelmenin devam edeceğini ve Avrupa pazarında yaşanan sıkıntıların atlatılarak 2015 yılı rakamlarına ulaşabileceği söyledi. Harika Güral’a sorulan bazı soru ve cevapları haberimizde bulabilirsiniz.

2017 turizmde beklentileriniz nasıl şekilleniyor?

Antalya, Rusya pazarında 2014 rakamlarını yakalar, hatta geçebilir. Bu yıl 3.4 milyon civarı Rus turistin geleceğini düşünüyorum. Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa ile yaşanan tatsızlıkların da çözüleceğine inanıyorum. Sezon başında ertelenen talep bugün artarak devam ediyor. Avrupa pazarında 2015 rakamlarını yakalarız diye düşünüyorum. Arap ülkelerinin bulunduğu diğer pazarlarda da toplamda yüzde 507 artış yaşıyoruz. Bu pazarlardan geçen yıl ilk iki ayda 1.599 turist gelirken, bu yıl aynı dönemde rakam 9 bin 701’e yükseldi. Tüm bu veriler ve sağlanan istikrar ortamı 2017 yılı için ümidimizi arttırıyor.

Sektör pazar çeşitliliğine odaklanmıştı. Şu an durum nasıl?

Rusya ile düzelen ilişkilerimiz sonrasında esas artış Doğu Bloku Ülkeleri olarak tabir ettiğimiz bölgede ve Arap ülkelerinde yaşanıyor. Ayrıca Belarus, Litvanya, Estonya gösterdikleri artışla bu yılın yıldızları olmaya adaylar.

Güral yurt dışında ne gibi tanıtım çalışmaları yaptı?

Ana pazarların yanı sıra küçük pazarlara da önem veren bir otel grubuyuz. Kriz dönemlerinde bunun faydalarını gördük, son iki yıldır bu çalışmalarımızın meyvesini topluyoruz.

Şu an ekonomiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

2016’nın ilk 6 ayında yüzde 4 seviyesinde büyüyen bir Türkiye vardı. 2016 Temmuz ayında ülke olarak yaşadığımız şokla farklı bir ekonomik gerçeklikle karşı karşıya kaldık. Ancak ülkemizin güçlü ve istikrarlı hükümet çalışmalarıyla bu süreci bertaraf ederek ekonomide 2016 öncesi ivmeyi yakaladık. Yükseliş trendi hızlanarak devam edecek.

“İstikrar ortamı turizmi tekrar canlandırdı” yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.