Güney Kıbrıs’tan KKTC otellerine yasak

  • by Abdulkadir Kaya
  • 2 Yıl önce
  • 0

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, kendi ülkelerinden kara yolu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gidecek turistlere 206 otelde konaklamasına yasak getirdi. Söz konusu otellerde konaklayan kişilerin geçişine izin vermeyen Rum tarafı aldığı karara gerekçe olarak ise otellerin Rumlara ait mülklerin üzerine kurulmasını gösterdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden kara yoluyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gidecek turistlere belirlenen 206 tane otelde kalma yasağı getirdi. Hürriyet Gazetesinden yer alan haberde, 3 ay önce gümrüklere bir uyarıda bulunan Güney Kıbrıs yönetiminin yaptığı uygulama, İsrailli turist kafilesinin Rum tarafında bulunan Larnaka havalimanına inişinin ardından Rum tarafına geçişlerine izin vermemesiyle ortaya çıktı.

İsrailli turistler alınmadı

KKTC’ye geçmek için Rum havalimanını kullanma zorunluluğunda olan turistlere sorulan “hangi otelde kalacaksınız?” sorusunun cevabı olarak yasak listesinde olan KKTC otellerinden birisini söyleyince kafile sınırda durduruldu. Yaşananların ardından İsrail Büyükelçiliği olaya müdahil oldu. İsrail Büyükelçisinden gelen sert tepki üzerine Rum yetkililer kararı uygulamadı. Olayın yaşanmasının ardından Rum kesiminin, KKTC otellerine uyguladığı yasak ortaya çıkmış oldu.

AB vatandaşlarına yasak yok

Olay hakkında açıklama yapan Rum Dışişleri Bakanlığı, kara yolunun ardından deniz ve limanlarda da uygulanmaya başlayan yasağa sebep olarak, listedeki 206 otelin 1974 yılı sonrasında Kıbrıs Rum mülkü üzerine yapılmış olmasını gösterdi. Bakanlık, geçen yıl Rum deniz ve havalimanlarını kullanarak Rum kesimine gelen yaklaşık 250 bin turistin kara yolunu kullanarak KKTC’ye geçtiğine dikkat çekti. Rumların yasağı, Ada’ya gelen AB vatandaşlarını kapsamıyor. Yasaktan en fazla İsrail’den KKTC’ye gelen turistler etkilenecek.

KKTC’den önlem geliyor

KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Rumların yasak kararına hızlı bir şekilde önlem alacaklarını belirterek, “Türkiye Dışişleri’nden bir heyet Ada’ya geliyor. Yasağa verilecek tepki ve alınacak tedbirleri ele alacağız. İsrailli turistlerin Rum limanlarını kullanmadan, charter seferleri ile Türkiye üzerinden KKTC’ye getirmeyi planlıyoruz. İsrail’den charter seferlerine özel teşvikler uygulayacağız” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.