Güney Kıbrıs vizden “altın” kazandı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi sattığı “altın vize” ile 4 milyar euro kazanç sağladığı belirtildi. Güney Kıbrıs tarafından satılan altın vizelerin genel olarak Ukraynalı ve Rus oligarklar tarafından satın alındığı biliniyor.

Kıbrıs Rum Kesiminin dünyanın bir çok yerinden zengin insanlara AB pasaportu satarak büyük para kazandığı ortaya çıktı. Genel olarak Ukraynalı ve Rus zenginlerin tercih ettiği AB pasaportu yerine de geçen “altın vize” 2013 yılından bu yana yaygın olarak kullanılıyor. Rum Kesiminin bu ticaretten yaklaşık 4 milyar dolar kazandığı tahmin ediliyor.

2016 yılında 400 tane pasaportun bu şekilde dağıtıldığı biliniyor. Yani 400 kişinin AB pasaportu satın aldığı anlamına geliyor.

Rusya merkezli TurkRus.com’un İngiltere’de yayın yapan The Guardian gazetesinden derlediği haberde, AB vatandaşlığı ile oturma, seyahat, rahat vergi olanakları elde edilen kişilerin isimlerinin ele geçtiği aktarıldı.

Gazete tarafından yayınlanan listede dünyanın tanıdığı çok kişi bulunuyor. Rusya parlamento üyesi, Ukrayna’nın en büyük özel bankasının kurucusu, kumar milyarderleri gibi bir çok isim bu listede yer alıyor.

Kar kapısı olarak görülüyor

Yapılan başvurularda Rum Kesimi tarafından yeterli güvenlik kontrollerinin yapılmadığı ve bu yöntemin Kıbrıs Rum Kesimi için karlı bir endüstriye dönüştüğü haberde yer alıyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti (Rus Kesimi), 2013’de 2 milyon euroluk emlak satın alan ya da devlet tahvillerine 2,5 milyon euro yatıranlara doğrudan vatandaşlık vermeye başlamıştı. Pasaport alanların ülkede belli süre kalma mecburiyeti bulunmuyor. Sadece yedi yılda bir kez adaya gelmeleri yeterli sayılıyor.

Trump’ın Florida’daki villasını 95 milyon dolara satın alan Rus oligark Dmitry Rybolovlev de bu yöntemle Kıbrıs pasaportu edinenler arasında.

İlginizi Çekebilir

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir