Gölyazı Köyü turizm merkezi haline gelecek

 Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da yer alan Gölyazı Köyü’nü turizm merkezi haline getirmek için tüm çalışmaları başlattı.

Uluabat Gölü kenarındaki 2400 yıllık tarihe sahip olan Gölyazı Köyü’nün turizme kazandırılması için çalışmalar hız kazandı.  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gölyazı’yı Türkiye turizmine kazandıracaklarını açıkladı. Başkan Bozbey, yakın zamanda gölde tekne gezilerinin olacağı ve ulaşımın elektrikli bisiklet ve tren ile sağlanacağını duyurdu.

Ayrıca bölgede arkeolojik kazıların da hız kazandığını belirten Bozbey, 2400 yıllık bir tarihe sahip bölgede Apollonia Tapınağı’nda 4 bin kişilik dev bir anfi tiyatro izlerini bulduklarını belirtti. Kazılar sonucunda değerli eşyalar bulduklarını söyleyen Bozbey, tarihi köyü önemli bir merkez haline getirmek için yeni projelerin yolda olduğunun müjdesini verdi.

2009 yılından bugüne “sağlıklaştırma” yöntemiyle bölgedeki alt yapıları ve binaları yenilediklerinin altını çizen Başkan Mustafa Bozbey, “Bölgedeki alt yapı çalışmalarında diğer kurumlarla da toplantılar yaparak bir yere geldik. Nilüfer Belediyesi olarak Gölyazı’daki tarihi koruma ve tarihi geleceğe aktarma yolundaki çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Kazı çalışmalarına dairde açıklamalar da bulunan Mustafa Bozbey,” Apollonia tapınağının izlerine rastlamak bizleri çok heyecanlandırdı. Aynı bölgede 4 bin kişilik bir anfi tiyatro var. İnanılmaz değerli. Anfi tiyatro ile ilgili kazı çalışmaları için hazırlık yapıyoruz. Biraz zaman alacak, çünkü değim yerindeyse iğneyle kuyu kazıyoruz. Ama bu bölgede sürprizlerimiz var. Bu kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkacak olan bazı değerler inanıyorum ki Gölyazı’yı birkaç kat daha popüler hale getirecek. Türkiye’de önemli bir noktaya getirecek. Ama burada bizim isteğimiz arzumuz Gölyazılıların Mahallelerine sahip çıkması. Üzülerek belirtmek isterim ki, 2009’dan bu yana Gölyazı’ya sahip çıkılmamış. Bu alışkanlık yavaş yavaş kırılmaya başladı. Gölyazı halkının geleceği turizmdedir. Turizm alanında değerlendirilirse bölge halkının geleceği garanti altındadır” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.