Galata Kulesi Haberleri – Tarihi – Detaylı bilgi

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Galata Kulesi, İstiklal’e yürüme mesafesinde, İstanbul’un imzalarından bir tanesidir. İstanbul’u görmeye gelenlerin kesinlikle Galata Kulesi ve çevresini gezmeden gitmemesi gerekir. Türkiye’de turizmin kötü bir yıl geçirmesi aslında İstanbul’da yerli turistin daha fazla gezmesi için bir avantaj olabilir. Galata Kulesi ve benzeri turistik bölgelerin İstanbul’da gezilmesi artık daha kolay. Çünkü İstanbul’da tatil artık çok daha ucuz yapılabiliyor. İstanbul’da otel fiyatları yıllar öncesinin fiyatlarına döndü.

Eşsiz İstanbul manzarası : Galata Kulesi

Galata Kulesi, bulunduğu Galata Semti ile bütünleşmiş bir yapıdır. Galata Semtinde çok sayıda galeri, sinema, tarihi yapı, tiyatro gibi görülmesi gereken yerler bulunuyor. Galata semti, İstanbul’un en otantik noktalarından birisidir. Osmanlı Devleti zamanında ticari bir liman olarak kullanılan bölgede çok sayıda tarihi yapı bulmak mümkün. Galata Kulesi ise bulunduğu semte adını vermiş bir yapıdır. İstanbul’u 360 derece izleyebileceğiniz kule hakkında detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Galata Kulesi’ni gezmeden bilmeniz gerekenler

Galata Kulesi’ni ziyaret etmeyenlerin en büyük gözünü korkutan olay kulenin önündeki sıra ve Galata Kulesi giriş ücreti bilmemek oluyor. Öğle vakti gidilse bile kulenin önünde bir kuyruk görmek mümkün fakat bu sıra çok kolay ilerliyor. Sıra dışarı kadar taşmış olsa bile en fazla 10-15 dk içinde yukarı çıkmış oluyorsunuz.

Galata Kulesi’ne çıkma işlemi ilk 5 kat asansör ile kalan 2 katı ise asansör ile çıkılıyor. İnerken ise 7 katın tamamı yürüyerek yapılıyor. Geri dönüş işlemi için asansör kullanımı yapılmıyor.

Galata Kulesi’ni ziyaret etmek isteyenlere en önemli tavsiye ise sabah erken saatlerde olması. Bunun nedeni kapıdaki sıra değil. Kuleye çıktığınızda aşırı kalabalık oluyor. Bu kulenin tadını çıkartmanızı tamamen engelliyor.

Galata Kulesi tarihi

Galata Kulesi, İstanbul’un en eski kulelerinden birisidir. Kule M.S. 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından bizzat yaptırılmıştır. Galata Kulesi’nin yapım amacı ilk etapta fener kulesi olarak kullanılmıştır. Ahşap olarak yapılan Galata Kulesi, ünlü İstanbul yangınlarından nasibi almıştır. Kule 1348 yılında taş yığma olarak Christea Turris (İsa Kulesi) ismiyle Cenevizliler tarafından yaptırılmıştır.

İstanbul’un fethi ile birlikte Galata Kulesi artık Osmanlı Devleti yönetimine girmiştir. Osmanlı Devleti kuleyi savunma amacıyla kullanmıştır. Kule ilerleyen yıllarda farklı görevler için kullanılmıştır. 16. yy.’da tersanede çalıştırılan esirlerin tutulduğu yer, 18. yy.’da Mehteran Ocağı yerleştirilmiştir. 1874 yılından sonra şehirde çıkan yangınları erken haber verme amacıyla kullanılmıştır.

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi hakkında çeşitli efsaneler bulunmaktadır. En çok hoşa gidenlerden birisi “Galata Kulesine ilk çıktığınız kişi ile evlenirsiniz” olabilir. Bunun gibi bir çok rivayet bulunmaktadır fakat bütün rivayetlerin ana teması aşktır. Aşk dolu bir Galata Kulesi efsanesini aşağıda okuyabilirsiniz. Milliyet Blog’dan alınmıştır.

Kız kulesini bilirsiniz şu koca boğazın ortasında yalnız başına,bütün zarafeti,afeti ve güzelliği ile insanı büyüleyen yüzyıllardır var olan şaheser. Güzelliği ve aşklara konu olan efsaneleri ile dillere destandır Kız kulesi ama yapayalnızdır.Var olmuş nice aşklar görmüştür ama kendi hep yalnız kalmıştır yıllarca.Bu yalnızlık onu denizin karanlıklarını görmeye itmiş,ruhunu karartmıştır.Artık ne eski ışıltısı vardır nede denizlerin dalga seslerine,martılara eşlik eden neşesi.Bütün bu yalnızlığı ile sıkılırken,karşısına inşa edilemeye başlayan Galata kulesini görür ve bir anda vurulur bu gösterişli kuleye Kız kulesi.

Galata kulesi bütün heybetiyle yükseli vermiş kız kulesinin karşısına.Galata kulesi İstanbul’un her bir köşesine hakim ve kudretli duruşuyla öyle yakışıklı gözüküyormuş ki,Kız kulesinin ona vurulmaması imkansızmış.Galata kulesi de ilk gördüğü gün aşık olmuş denizin ortasında duran bu nazlı kıza.

İki aşık yıllarca bakmışlar birbirlerinin güzelliğine ama nasıl kavuşur nasıl dile getirirlermiş ki aşklarını,arada koca bir deniz varmış.Kız kulesi aşık olduğu heybetli yakışıklıya hislerini anlatamadığı için günden güne daha bir solgunlaşıyormuş,üstelik onun hislerini de merak ediyormuş,ya o sevmezse beni diye kahrından deli oluyormuş.Galata kulesi de aynı merak ve endişe ile büyütüyormuş her geçen gün ona olan aşkını…Galata kulesi dayanamazmış sevdiğini bu halde görmeye ve bir gün ulaştırırım nasıl olsa diye anlatırmış ona hissettiklerini,yazarmış sayfalarca şiirlere,mektuplara…Yazarmış yazmasına ama ne sesini ne de yazdıklarını hiç iletememiş sevdiğine…Düşünüp dururmuş,nasıl ulaştırabilirmiş ki bu sayfaları aşkına…

Galata kulesi kara kara düşünürken Hezarfen Ahmet Çelebi çıkıvermiş bir gün tepesine ve galata kulesinden Üsküdar’a uçacağını anlatmış bu kudretli kuleye.Galata kulesi yalvaran sözcüklerle rica etmiş Hezarfen Ahmet Çelebiden,Kız kulesine yazdığı mektupları şiirleri ulaştırmasını.Galata kulesinin aşkının gücüne dayanamayan Hazerfan Ahmet bu istediği kabul etmiş.Almış mektupları koynuna ve bırakmış kendini koca kuleden boğaza doğru.Ama çılgın esen rüzgar ile bir oyana bir buyana savrulurken denize düşürmüş mektupları,Kız kulesi merakla izlerken bu çılgın adamı savurduğu kağıtları Galata kulesinin yolladığını hissetmiş ve martılarla şarkılar söyleyerek keyiflenmiş.

Olan biteni uzaklardan çaresiz izleyen Galata kulesi ise üzüntüden ne yapacağını şaşırmış.Ama görmüş ki dalgalar yardım ediyor aşkına ve mektuplarının tek tek bırakıyor Kız kulesinin kucağına…

Kız kulesi yalnızlıktan kurtulmanın,aşkına karşılık bulmanın sevinçi ile içine güneş gibi doğan bu haşmetli kulenin karşısında günden güne güzelleşiyor ışıl ışıl parlıyormuş.

Aşkının karşılıksız olmadığını gören Galata kulesi de yıllara rağmen daha bir kudretli daha bir sağlam süzüyormuş sevdiğini…

galata kulesi

Galata Kulesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Galata Kulesi ziyaret saatleri 09.00 – 19.00 saatleri arasındadır. Kuleyi rahatça gezebilmek, daha rahat İstanbul’u görebilmek için erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

Kuleye giriş ücreti öğrenciler için 5 TL, Türk turistlere 10 TL, yabancı turistlere ise 25 TL olarak belirlenmiş. Sarı basın kartı ve müze kart geçmiyor.

Galata Kulesi haberleri

İstanbul’un en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan Galata Kulesi haberleri de ilgi çeken haberlerdendir. Kulenin renklendirilmiş hali gerçekten çok daha güzel oluyor.

Otizm için Galata Kulesi’nde mavi ışıklar

Dünya çapında bir hareket ile Otizme dikkat çekmek için yapılan etkinlikte Galata Kulesi mavi renge büründü. Galata Kulesi yanı sıra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İzmir Saat Kulesi gibi yapılar da maviye büründü.

15 Temmuz sonrası Galata Kulesi’ne Türk Bayrağı

Ülkemizde 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişiminin ardından Galata Kulesi’ne Türk Bayrağı yansıtıldı. Görenleri kendine hayran bırakan görüntü bir çok kişiyi duygulandırdı.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.