EXPO’ya şakayık damgasını vuracak

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Dünya botanik EXPO’su sembolu olarak belirlenen ve yüksek rakımlarda yetişen şakayık bitkisi açılış gününde çiçeğinin tam olarak açmış olması için Antalya’nın Elmalı İlçesinde ekimi yapıldı.

Botanik EXPO’suna Türkiye ilk defa ev sahipliği yapacak. EXPO’nun sembolu ise Paeonia Turcica türündeki şakayık Antalya’nın sıcak ikliminde erken çiçeğe ulaşmaması için açılışa kısa bir süre kala alana getirileceği ve neredeyse bir ay boyunca ziyaret edenlerin çiçekli halini görebileceği dile getirildi.

Şakayık bir çok farklı ülkede değişik anlamlara gelse de herkesin gözünde değerli bir bitkidir. “Devlet bitkisi”, “Kral çiçeği”, “Saray bahçesi bitkisi” gibi farklı isimlerle anılan çiçek, Sultan 4. Mehmed’in isteğiyle doğal yaşam ortamından toplattırılarak Hasbahçe’ye dikildi.

Şakayık “Paeonia Turcica” türü olarak biliniyor ve Antalya, Burdur ve Denizli’nin gibi şehirlerin yüksek bölgelerinde yaşam bulabiliyorlar. Çiçeğin bir özelliğinin ise Latince isminde “Türk” kelimesi geçmesi. EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeğinin Latince ismi “Paeonia Turcica” olarak biliniyor.

Elmalı’da sıcaktan korunacak

EXPO 2016 Antalya Peyzaj ve Bahçe İşleri Direktörü Dr. Ece Gökok, şakayık çiçeğinin renkli ve çiçekli halini göstermek için bir çalışma yaptıklarını aktardı. Gökok, “Sembol çiçek belirlendikten sonra üretimi için çalışma yapıldı. Elmalı ilçesinde bulunan Batı Akdeniz Orman Araştırma Enstitüsü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde üretimi yapıldı. Üretim projesi ardından Elmalı’da Sedir Araştırma Ormanı’nda 500 saksı kadar üretimi gerçekleştirildi. Erken çiçek açarak EXPO’yu kaçırmaması için alanımızdan daha iyi bir yere yolladık. Şakayık EXPO’nun assolisti olacak. Etkinliğin yapıldığı alana en son getirilecek ve ziyaretçiler onu kısa süre görebilecek. 6 ay boyunca Şakayık bitkisinin çiçekli kalma ihtimali yok. Yapılacak açılışın ardından mayısın ortasına kadar ziyaretçilerimiz çiçekli olarak şakayık bitkisini görebilecek” dedi.

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.