Erzurum’da buzul şelale etkinliği

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Erzurum’da dereler bahar mevsiminde çok hızlı ve güçlü akması ile bilinir. Kış mevsiminde dere ve şelalelerin donmuş olması uluslar arası kış sporlarının bölgede yapılmasına imkan sağlıyor. Avrupa’da en iyi buz tırmanış bölgelerinden gösterilen Erzurum Uzundere Şelaleleri, uluslararası bir organizasyonla dünyanın en iyi tırmanışçılarını bir araya getirdi.

Türkiye’nin en iyi yüksek irtifa dağcısı Tunç Fındık ile Erzurum Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği Başkanı Çetin Bayram’ın keşfettikleri 26 şelale arasından 14’ü yüksekliği dolayısıyla yüksek tırmanış bölgesi olarak kullanılabiliyor.

Erzurum Uzundere’de düzenlenen “3. Emrah Özbay Uluslararası Buz Tırmanış Festivali” için 17 ülkeden 162 profesyonel dağcı, kış nedeniyle donmuş olan şelalelere tırmanış gerçekleştirdi. Rusya, İran, Nepal, Fransa, ABD, İsviçre, İtalya, İspanya, Kırgızistan, Nahcivan, Romanya, Azerbaycan, Kanada, Almanya, Moğolistan, Gürcistan ve Portekiz’den gelen dağcılara ülkemizin farklı şehirlerinden gelen sporcular ile birlikte buz şelalelerine tırmanış gerçekletirdi.

Milliyet Gazetesinde yer alan haberde Atatürk Üniversitesinden öğrencilerinde bulunduğu 162 dağcı 20 metre ile 130 metre arasında donmuş olan şelalelere tırmanış gerçekleştirdiler. Bu tırmanışlar için özel ekipmanlar kullanıldı. Buzda rahat ilerleyebilmek için çivili ayakkabı, çekiç ve buz vidası kullanan dağcılara, Doğan Palut, Zorbey Aktuyun, Anıl Şarkoğlu gibi deneyimci dağcılar eşlik ederek sorun yaşanmasını önlediler.

Festival daha büyüyecek

Anadolu Sütünü, Çetin Ceviz, Soru İşareti, Serafin ve Sarıgelin olarak adlandırılan şelaleler dağcıların en çok ilgi gösterdiği bölgeler oldu. Festivale ev sahipliği yapan Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, “Güzelliği ve doğasıyla bölge şelalelerinin ülkemizin ve bölgemizin tanıtımına, turizmine katkı yaptığını görmek gurur verici. Gelecek yıllarda festivalin daha da büyümesi için çalışmalar yapacağız” dedi.

Sarıgelin’den çok etkilendim

Rusya’da en iyi kadın dağcı unvanı bulunan “Çelik Melek” lakabıyla bilinen Aleksandre Mentovskoya ilk defa geldiği Erzurum’da bulunan buz şelalelerinin çok etkileyici olduklarını söyledi. 25 yaşında olan Aleksandre Mentovskoya, “Asya ve Avrupa’da 7 farklı ülkede sayamayacağım kadar buz tırmanışı gerçekleştirdim. Sibirya’da buz şelaleleri çok güzeldir. Erzurum’da da Sibiryadakiler kadar güzel buz şelaleleri ile karşılaşacağımı tahmin etmemiştir. Harika bir yer. Sarıgelin şelalesi şimdiye kadar tırmandığım en kaliteli buz yapısına sahipti. Türkiye’nin bu sporla daha iyi duyurulacağına eminim” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.