ERÜ’de Erciyes Kış Turizm Merkezinin Ekonomiye katkıları anlatıldı

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Erciyes Kış Turizm Merkezi’nin Kayseri ve Ülke ekonomisine katkıları ile ilgili konferans verdi.

Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ülkemizde bulunan dağların çok büyük kış turizm potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Dr. Murat Cahid Cıngı, Türkiye’de Dünya’daki turizm çeşitlenmesine beşiklik edebilecek çok fazla değerin olduğunu belirtti.

Ülkemizde dağlar çok büyük kış turizm potansiyeline sahip

Cıngı,”Ülkemizin yüzde 70’lik bir coğrafyası dağlarla kaplı olmasına rağmen en önemli turizm çeşitlerinden olan dağlar, kış turizmi, kayak, dağ sporları yeteri kadar kullanılamıyor. Doğu Anadolu Bölgesi sadece dünyanın bir numaralı kış turizm merkezi Avusturya’dan daha büyük bir potansiyele sahip. Fakat biz şimdiye kadar, siyasi tarihimizin etkisi ve bir takım faktörler sebebiyle dağlarımızı değerlendiremedik. Şimdiye kadar kendi halinde gelişmiş olan Uludağ, Palandöken, Ilgaz, Erciyes gibi bazı kayak merkezleri de kendi haline terk edilmiş, anarşik bir yapı içerisinde, bir düzenden, kontrolden, sahiplenmeden mahrum olarak bu günlere geldi. 1960-1970’li yıllarda filmlerde artistlerin şömine başlarındaki sahneleri ile tanıdığımız Uludağ’da o yıllarda kış turizmine başlamış bir kayak merkezinin, bir dağın bugün ülkeye belki birkaç milyar dolarlık turizm geliri elde edecek bir potansiyele sahip olmasını beklerken; ilgisizlikten, başıboşluktan, mevzuatsızlıktan ve turizmimizin sadece kolay yol olan kıyı turizmine hapsolup kalmasından kış turizmimiz ve dağlarımız gelişemedi. Ülkemiz doğusundan batısına güneyinden kuzeyine dünyadaki turizm çeşitlenmesine beşiklik edebilecek ve trendleri yakalayabilecek çok fazla sayıda esere sahipken sadece kıyı turizmine kapılıp sadece bu sektör de fiyat rekabeti ile dünya sahnelerinde yer almamız da aslında ülkemiz için potansiyelin iyi değerlendirilemeyişine neden oldu” dedi.

Kış turizminin ekonomiye katkısı büyük

Erciyes’in daha önceden çok düzensiz ve anarşik bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Cahid Cıngı, ”2005 yılında Erciyes’in bulunduğu sınırlar Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi ile beraber o zamanki belediye başkanı şimdiki Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Erciyes’te uluslararası bir kayak merkezi oluşturma fikri ile harekete geçti. 2011 yılından itibaren Erciyes’i kayak merkezi olarak hizmete açtı. Bugün ise şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in büyük desteğiyle Erciyes, son teknoloji mekanik tesisleri, 102 km’lik pistleri, konaklama ve sosyal tesisleri ile dünyanın en önemli Evrensel kış turizm merkezlerinden biri haline geldi. Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, iki yıl üst üste yaptığı Snowboard Dünya Kupası, Avrupa Kupaları gibi büyük sportif organizasyon başarılarının yanı sıra kış turizminde Kayseri ve ülke ekonomisine de çok ciddi katkılar vermeye başladı.” Şeklinde konuştu

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.