EMITT Turizm fuarı 21. defa başladı

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) açılışını yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, DRV Başkanı Norbert Fiebig, HOTREC Başkanı Susanne Klaus Winkler ve ITE Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın’ın açılışını yaptığı EMITT, dünyanın beşinci, bölgemizin de en büyük turizm fuarı olma özelliğini taşıyor. TÜYAP Fuar Merkezi’ndeki açılışını yapan fuar 26 – 29 Ocak arasında ziyaretçileri kabul edecek. Bu yıl EMITT’e 140 bin ziyaretçinin gelmesi planlanıyor.

Dünya’nın farklı yerlerinden bir çok takipçinin katıldığı EMITT, her yıl daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Turizm sektörünün doğrudan büyümesine katkı sağladığı bilinen fuara katılanlar 4 gün boyunca farklı tatil konseptleri, yurt içi ve dışından çok sayıda tatil alternatifleri bulunabilecek.

55 Farklı ülkeden 450 operatör

EMITT Turizm Fuarı’nda daha önce de düzenlendiği gibi Yurt Dışı Alım Heyeti Programı yapılacak. TravelShop Turkey işbirliği ile bilikte yapılacak programda 55 farklı ülkeden 450 tur operatörü misafir edilecek. Tur operatörlerinin geleceği ülkeler arasında Almanya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Güney Afrika, Hindistan, İspanya, İtalya, Kuveyt, Makedonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tayland, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan gibi ülkeler de yer alıyor.

Turizmde rekabet sorun yaratmamalı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, fuar açılış töreninde yaptığı konuşmada: “1950 yılı civarında 25 milyon olan uluslararası turist sayısı bugün 1 milyar 200 bin kişiyi aştı. Turizm ülkeleri olarak birbirimiz ile rekabet etmek zorunda değiliz. Uluslararası turist sayısının yakın zamanda 2 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Bu demek oluyor ki her turizm ülkesi daha fazla turist ağırlamaya başlayacak. Bugün Türkiye’ye gelen turist, yarın Mısır’a, Tunus’a veya başka bir ülkeye ziyarete gidecek. Dolayısıyla turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, barışa katkı sağlamalıdır” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.