Elik: Yatırım yapmaya devam edeceğiz

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Farklı sektörlere yatırım yaptıktan sonra baba mesleği olan Coşkun Elik, 2003 yılında Taksim’de ilk otelini açtı. Yaptığı hesaplamalara göre 1 koyup 5 alacağını düşünen Elik, yaşanan sorunlar sebebiyle işler istediği gibi gitmedi.

Hürriyet‘ten Vahap Munyar’ın köşesinde konuk ettiği Coşkun Elik yatırımlarını ve yaşadıklarını anlattı.

Elik, İstanbul Basın Ekspress Yolun’da yeni otel yatırımlarını Şubat ayında açacaklarını, otel projesine 120 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve biraz gecikmeli olsa bile açacaklarını belirtti.

2016 yılında turizmde yaşanan sorunlarda otellerini kapatmamak için 14 milyon dolar cebinden harcadığını söyleyen Elik, “Gezi Parkı eylemiyle birlikte İstanbul’da turizmde gerileme başladı. Sonra Suriye olayları, yaşanan terör saldırıları derken turizm için çanlar çalmaya başladı. Buna rağmen İstanbul Maltepe’de 120 milyon dolarlık yeni otel yatırımı yaptık” ifadesini kullandı.

St. Petersburg yatırımımı yavaşlattık

Rusya’nın St. Petersburg şehrine yatırımları anlatan Elik, St. Petersburg’da yaklaşık 4 yıl önce otel yapmak için arsa aldığını söyleyerek “Yatırım için uygun zamanı beklerken uçak krizi yaşandı. Sonrasında ülkemize yatırım yapmanın daha doğru olacağını düşündük. Şubat ayında artık yavaş olsa bile St. Petersburg şehrinde 2 otelin yapımına başlayabiliriz” dedi.

Dövizdeki kur ve doluluk oranları sorun yarattı

Coşkun Elik, Taksim’de iki otelinin doluluk oranını örnek vererek, “Gezi Parkı eylemine kadar iki otelimizde doluluk oranları yüzde 95’lere kadar çıkıyordu. Sonra düşüş başladı. 2016 yılında ise doluluk sadece yüzde 20-30 civarında oldu. Kurdaki aşırı dalga işin tuzu biberi oldu” dedi. Elik ayrıca turizm sektörü için hükumete bir çağrıda bulundu. Elik, Hükumet turizm sektörüne sahip çıkarak destek kapsamına almalı” dedi.

Yatırım yapmaya devam edeceğiz

Elik, 2016 yılındaki düşüşün yanı sıra bu yılında turizm açısından iç açıcı olmayacağını gördüğünü fakat yatırıma devam etme isteğini de şu cümlelerle açıkladı, “Ülkemin geleceğine güveniyorum. O nedenle yaşananlara ve düşüşe rağmen yatırıma devam ediyorum. Hem ben, sen, o, yapmasın diye kenara çekilirsek kim yatırım yapacak”.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.