Ekonomi sayfalarının en çok yazılan haberi: Turizm

Türkiye dış politikasında yaşanan sorunlar en çok turizm sektöründe olumsuz etki yaptı. Bununla birlikte ekonomi sayfalarında en fazla haber yapılan sektör de turizm oldu.

Türkiye’deki gazetelerin ekonomi sayfaları bu yıl turizm haberlerine yoğunluk verirken, Türkiye’yi ziyarette bulunan yabancı turistlerin azalması ise en çok haber yapılan konularından oldu. Türkiye turizminde 2015 ve 2016 yılında düşüş yaşanmasına rağmen 2017 de bu açığı kapatması beklendiği de yazıldı.

Medya Takip Ajansı Interpress’in her ay düzenlediği raporda ekonomi gündemi araştırmasında 18 binden fazla turizm haberi yapıldığı açıklandı.

İhracatta yaşanan yüzde 5’lik artışın haberleri etkilemesiyle ekonomi haberlerinde ihracat ikinci sırada yer alırken, sektöre ilişkin 13 binden fazla haber yapıldığı belirlendi. Dolarda yaşanan hareket ekonomi haberlerinede yansıdı. Doların düşmesiyle alakalı haberler ise 10 binden fazla oldu. Merkez Bankası ile ilgili de 3 bin 499 haber yapıldı.

Türkiye ekonomisinin can damarı inşaat haberlerinde ise artış gözlendi. Şubat ayında turizm sektörü haricinde en çok yapılan haber inşaat oldu. Türkiye’nin kentsel dönüşüm ile başlattığı inşaattaki canlanma haberlere de yansıdı. Türkiye’nin inşaat alanında dev yatırımlar yapmasıyla bu sektörde 8 binden fazla haber yapılmasını sağladı. Ekonominin diğer önemli etkenlerinden olan otomotiv sektörüyle ilgili 6 bin 976 haber yapılırken, tekstil ile ilgili 3 bin, enerji ile ilgili 2 binden fazla, işsizlikle ilgili 6 bin haber yapıldığı tespit edildi.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.