Düzce’de gezilebilecek camiler

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Düzce sınırları içinde bulunan, dini açıdan önemi olduğu kadar mimari açıdan da önemi olan bir çok tarihi yapı, cami, mezar ve türbe vardır. Çok sayıda cami arasında dikkat çekenler ise çantı mimarisi ile inşa edilen Cuma camileri dikkatleri üzerine topluyor.

Genellikle Manav Türklerinin çoğunlukta olduğu köylerde bulunan çantı tipi camiler Düzce Akçakoca ilçesinde bulunan en ski dini mimari örneklerdir. 1323 yılından itibaren bölgeye göç eden Türkler tarafından ibadet edebilmek için merkezi köylerde inşa ettikleri cami tipleri genellikle çantı tipi camilerdir. Yakın çevredeki köylüler Cuma namazı kılmak için bu camilere gelirlerdi. Onun için bu camilere genel olarak Cuma Camisi ismi verilmiştir. Çantı tekniği de bölgenin çok yağış alması sebebiyle tercih edilmiştir. Bu tekniğe göre ahşaptan çivi kullanılmadan kütüklerin birbirine kertilerek tutulması ile yapılar oluşturulur.

 

Hemşin Köyü Camii

Hemşin Köyü Camii çanti tipi camilerin en iyi örneklerindendir. Akçakoca’ya 15 km mesafede bulunan bu cami 1877 yılındaki Osmanlı Rus savaşının sonucunda bölgeye Artvin’den gelen Hemşinliler tarafından kurulmuştur. 2 Katlı olan bu caminin ilk katında taş işçiliği, ikinci katında ise çantı tekniği kullanılmıştır. Cami yaklaşık olarak 15 yıllık bir geçmişe sahiptir. Caminin minaresi de tamamen ahşamtır ve mihrap, mimber ve tavan işçiliği ile dikkat çekmektedir.

 

 

Orhan Gazi Camii

Çayağzı Köyünde bulunan Orhan Gazi Camii, çantı tekniği ile inşa edilen camilerdendir. Osmanlı Devleti kurucularından olan Orhan Gazi’nin konakladığı bölgede kendi adında 1323 yılında yaptırdığı camidir.

Yaklaşık 690 yıl önce yapılan camide uzun kütüklerin birbiri ile geçirilmesi ile çivisiz olarak inşa edilmiştir. Orhan Gazi Camii’nin minaresi yoktur. Caminin çatısı alaturka kiremitli kırma çatıdır.

 

 

Akçakoca Merkez Camii

Akçakoca merkezinde yer alan ve sıra dışı görüntüsü  ile dikkatleri üzerine çeken Merkez Camii çağdaş mimarisi ile diğer camilerden ayrılmalıdır. Caminin temeli 1989 yılında atılmıştır ve 2004 yılında ise cami hizmet için ibadete açılmıştır. Caminin kubbe yüksekliği 31 m, minare yüksekliği 58 m yüksekliğindedir.

Türk ve modern mimarilerinin sentezlendiği camide, tarz olarak Türkiye’de tektir. İlk bakışta Akçakoca Merkez Camii’yi diğerlerinden ayıran en önemli özellik klasik tek çatı sisteminin yerine kullanılan ve Selçuklu mimarisinde yayın şekilde kullanılan sekizgen köşelerin üzerine yerleştirilen Türk Otağ çadırından esinlenerek yapılan çatı sistemidir.

 

Resimler duzcekulturturizm.gov.tr adresinden alınmıştır.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.