Dünyanın en güzel botanik bahçeleri

Gittiğiniz ülkelerde doğa yürüyüşü yapıp, o bölgenin doğasını tanımak, gördüğünüz bitkileri incelemek, yeşilin içerisine karışarak doğadan alacağınız bir bitkiyi kendi hayatınıza katmak isterseniz size dünyanın en güzel botanik bahçelerini derledik.

Dünyada dikkat çeken bazı botanik bahçeleri şunlardır:

Berlin Botanik Bahçesi ve Botanik Müzesi

Berlin Üniversitesi’nin bir bölümünü oluşturan bu botanik bahçe 43 hektarlık alanda ve 1910 yılında halk ziyareti için açılmış bir yer. 22.000 çeşit bitkileri ile Berlin’de görülmeye değecek yerlerden bir tanesi.

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Dünya üzerindeki en büyük bitki çeşitliliğinin olduğu bahçe 121 hektarlık alanda kuruluyor. Yaklaşık 250 yıldır varlığını devam ettiren bahçede pek çok sera da bulunuyor. Bu kadar şahane bitkiler içerisindeki bahçe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini de almış.

New York Botanik Bahçesi

Her yıl yaklaşık 800.000 turisti kendine çekmeyi başaran botanik bahçe 100 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bahçenin içerisinde bitki laboratuvarları da bulunuyor. Bronx şehrindeki en güzel yerlerden biri sayılan bahçe içerisinde gül bahçesi, bitki bahçesi, orman bahçesi ve çocuklar için büyük bir eğlence oluşturan macera bahçesi de mevcut.

Singapur Botanik Bahçeleri

20.000 çeşit orkide, bir adet yağmur ormanı, bir tane evrim bahçesi, şahane bir çocuk bahçesi, su kaplumbağaları, yabani maymunlar ve daha pek çok güzelliği bir arada bulunduran botanik bahçe 1859 yılında kurulmuş. 74 hektarlık bir alanı kaplayan bahçe hem Singapurlular hem de dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Montreal Botanik Bahçesi, Kanada

75 hektarlık alanda 1931 yılında kurulan botanik bahçe sadece Kanada bitki türlerini değil, Çin ve Japon çiçeklerini de ziyaretçilerinin görsel şölenine eklemiş durumda. Japonya’nın muhteşem çiçekleri ile bezenen bölümü, bonsai ve penjing koleksiyonlarının sergilendiği Çin bahçesi ve Kanada yerel bitkileri ile Alp Ahçesi görülmeye değecek yerlerden.

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri, Güney Afrika

UNESCO tarafından koruma altına alınan bu mükemmel bahçe, 1914 yılında açılmış ve 36 hektarlık alanı ile Masa Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Güney Afrika’nın floral bitkilerini koruma ve yaşatma adı altında başlatılan ve bugün pek çok hem yerel hem ulusal turisti kendisine çeken Cape Town’un önemli ziyaret yerlerinden sadece bir tanesi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.