Dünyanın en güzel 5 şehri

Herkesin listesinde gezmek istediği ülkeler, şehirler vardır. Gitmek istedikleri şehrin güzelliği kişiye göre değişir. Ama dünyadaki bazı yerler herkes için güzelliği ifade eder.

Her göreni kendine hayran bırakan dünyadaki nadir şehirlerden 5 tanesini sizler için derledik.

1. Havana – Küba

Küba’nın en büyük ve başkent olan şehir en çok gidilmek istenen listelerin başında yer alıyor. 2.2 milyon nüfusa sahip şehir geçimini başta puro olmak üzere şeker kamışı ve mısırdan sağlıyor. Uzun bir dönem İspanya’nın sömürgesi altında kalan şehrin bazı sokakları hala İspanyolların izlerini taşıyor. Tropikal bir iklime sahiptir. Şehir kendi içinde 3 ana bölgeye ayrılmış; Havana Vieja (Eski Havana), Centro Habana (Havana Merkezi) ve Vedado (yeni bölge).

Görülmesi gereken yerler başında La Habana Vieja geliyor. Plaza de la Catedral(Katedral Meydanı), Plaza de Armas’da görülmesi gereken yerlerdendir.

2. Venedik – İtalya:

Dünyanın en güzel ve en merak edilen şehirlerinden birisi olan Venedik, kanallar ve köprüler üzerine kuruludur. Şehirin en özel yanı ada parçalarından oluşmasıdır.

Yıl içerisinde milyonlarca insanın ziyaret ettiği Venedik’te şehir içi ulaşım vaporetto” adı verilen deniz taksileriyle sağlanıyor. Venedik’te görülmesi gereken yerlerin başında San marco meydanı gelirken, San marco bazilikası, Ahlar köprüsü, Aziz Mark’ın çan kulesi, Fondaco dei turchi sarayı, Büyük kanal, Santa Maria della salute bazilikası, Rialto köprüsü, Palazzo ducale sarayı’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

3. Tokyo – Japonya:

Dünyanın en kalabalık şehri olarak kabul edilen Tokyo’da yaşam oldukça pahalıdır. Gecesi ayrı gündüzü ayrı bir keyif veren şehirde gece LED ekranları sayesinde ayrı bir güzelliğe kavuşur. Dünyanın en çok gidilmek istenen şehirlerinden birisi olma özelliğine sahip olan şehirde gidilmesi gereken yerlerden birkaçı; Kitanomaru Park, Ueno Park, Tokyo National Museum, Shinjuku, Kamakura, Hakone’dir.

4. Rio de Janeiro – Brezilya:

Brezilya’nın ikinci en büyük şehri olan Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti olma özelliğine sahiptir. Karnavalları, pembe dizileri ve futboluyla ünlü olan Rio de Janeiro, “muhteşem şehir” olarak anılıyor.  Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli en ünlü yapılarından biri olmakla birlikte Rio Karnavalı’da dünyaya adını duyurdu.

Gezilecek yerlerin başından Sugar Loaf Tepesi yer almakla birlikte; Corcovado Tepesi, Rio de Janeiro Plajları, Belediye Tiyatrosu, Urca ve Botanik bahçe görülmesi gereken yerlerdendir.

5. Sevilla- Endülüs

İspanya’nın güneyinde yer alan özerk bölge Endülüs, mimarisiyle tarihi geçmişiyle ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan özerk bölgenin başkenti Sevilla, en büyük şehirdir.

Şehir mimarisinde Osmanlı, Kuzey Afrika ve Arap mimarisinin izlerine rastlayabilirsiniz. Yürümeyi sevenler için ideal olan şehri tamamen yürüyerek gezebilirsiniz.

Sevilla’da Santa Cruz, Sevilla Katedrali, Giralda Kulesi, Altın Kule, Maria Luisa Parkını ziyaret edebilir; Calle Mateos Gago ve Calle Betis gibi dar sokaklarında dolaşıp, Judería’ dan Callejón del Agua’a geçerek, Los Venerables üzerindeki kafelerde kahve molası verebilirsiniz.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.