Dünyanın en görkemli 5 camisi

Müslümanlar için büyük önem taşıyan camiler, tarih, estetik ve mimari açıdan da oldukça ilgi görmektedir. Bazı camiler sade bir yapıda olurken bazıları ise mimarisiyle kendine hayran bırakır. Bunların içinden dünyanın en görkemli olanların 5 tanesini sizler için derledik.

Süleymani Camii – Türkiye

Süleymaniye Camii

Tarihi eserleriyle nam salan ülkemiz camiler açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Süleymaniye cami ise onlardan sadece bir tanesi ve şehrin simgelerinden birisi. İsminden de anlaşıldığı gibi Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’a yaptırdığı görkemli bir yapıdır.

1551- 1557 yılları arasında inşa edilen cami tarihi ve mimarisiyle olduğu kadar siyasi olarak da ilgi çekici bir eserdir. Bu görkemli yapı sanat ile politikanın birleşimini temsil eder. Klasik dönem camilerinden olan yapı, yalnızca Osmanlı mimarisinde değil, dünyanın da en gözde yapılarından birisi olma özelliğine sahip. Ayrıca Mimar Sinan’ın bu eserini “kafalık eseri” olarak adlandırmasıyla da bilinir.

Süleymaniye Cami Külliyesi içerisinde; hastane, medrese, hanlar, imaret, çeşme, türbe ve hazireleri barındırır. Bu büyüklükte bir külliye 16. yüzyıldan sonra bir daha yapılamıyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın bu eseri 6 yılda yaptırması dünyada ses getirir ve Roma’da Papa yıllardır inşaatı süren St. Pietro Kilisesi’nin daha görkemli olması ve bitmesi için emir verir.

Caminin yapılması için Bulgaristan’dan keresteler, Marmara Adası’ndan mermer, Balkanlar’dan, Anadolu’dan, Ortadoğu ve Mısır’dan en değerli malzemeler getirilir. Günümüze kadar çok az bir hasar görmesi de yapının sağlamlığını ve Mimar Sinan’ın ustalığının kanıtıdır.

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Cami – Brunei

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Cami – Brunei

1984 yılından Malezya’dan ayrılan Brunei Sultanlığı’nın başkenti Bandar Seri Begawan’da 1958 yılında inşa edilmiştir. Modern mimarisiyle dikkat çeken cami, ülkenin en çok ziyaretçi ağırlayan yapılarından bir tanesidir. Bu ihtişamlı cami İtalyan mimarisinin etkilerini taşımaktadır.

Doldurulan denizin üstüne yapılan caminin önünde daima görkemli bir katık bekler. Caminin altın rengi kubbeleri zenginliği ve ihtişamı simgeler. Bu görkemli yapı gece aydınlatmasıyla da dikkat çeker. Zarif bir mimariye sahiptir. İç mimarisi de dış mimarisi kadar ilgi çeken caminin bahçesi de süs bitkileri ve ağaçlarla donatılmıştır.

Ömer Ali Seyfettin Camii, Brunei ’ye gidildiğinde en çok görülmesi gereken kutsal mekanlardan biridir.

Putra Cami –  Malezya

Putra Cami – Malezya

Dış mimarisi ayrı güzel, iç mimarisi ayrı güzel olan Putra Cami Malezya’nın en bilinen camilerinden birisidir. Deniz kenarına yapılan cami rengiyle de dikkat çeker. Pembe kubbeli cami olarak da anılmaktadır.  Kendine özgü bir mimariye sahip olan caminin duvarlarında ağırlıklı olarak cam malzeme kullanılmıştır.

Gül işlemesi vve mermer oymalarıyla ziyaretçileri hayran bırakan cami büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Bunların yanı sıra avlusu da oldukça ilgi görmektedir. 15 bin kapasiteli cami, Bağdat’ta bulunan Şeyh Ömer Camisi tasarımından etkilenerek beş katlı olarak inşa edilmiştir. Caminin 5 katlı olarak inşa edilmesinin anlamı ise İslam’ın beş şartını simgelemesidir.

Faysal Camii – Pakistan

Faysal Camii – Pakistan

Dünyanın en büyük ve ihtişamlı camilerinden birisi olan Faysal Camii, Pakistan’ın İslamabad şehrinde yer alır. Camii, 74.000 kişi kapasiteye sahiptir. Bu kapasite ile dünyanın en büyük 6. camisi olma özelliğini kazanmıştır. Suudi Kral Faysal bin Abdülaziz’in önerisi üzerine 1986 yılındayapılan cami için Pakistan hükümeti bir yarışma düzenleyerek proje hazırlatmıştır. Proje yarışmasını Türkiye’den katılan bir mimar olan Vedat Dalokay kazandı. Vedat Dalokay, bu cami projesini o dönem yapılması planlanan Kocatepe Camii için tasarlamıştı ancak bu proje Ankara için fazla modern bulundu ve Ankara’ya yapımından vazgeçildi.

Caminin planı, Türk camilerine benzese de kubbe görünümü yerine han cadırını andıran kubbe tasarlanmıştır. Dış kısmı kadar iç mekan da modern bir görünüme sahiptir. Diğer camilerden ayıran bir başka özelliği ise köşeli kubbesinin yapımında kırma plaklar kullanılmasıdır. Bunun sayesinde iç mekana hava girmesi sağlanmış ve aydınlık bir görünüme sahip olmuştur. Türk mimar Dalokay camiyi böyle tasarlamasının nedeni olarak caminin her köşesinde insanların rahatlıkla görüp duyabilmesini sağlamak ve kalabalık cenaze merasimlerinin ferah bir ortamda olmasını sağlamak olarak belirtmiştir. Caminin iç kısmındaki kolonlar ustaca saklanmıştır.

Şeyh Zayed Camii – Birleşik Arap Emirlikleri

Şeyh Zayed Camii – Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dabi’de yer alan Şeyh Zayed Camii, şehrin en büyük ve görkemli ibadethanesidir. 40 bin kişi kapasitesine sahip olan camii, Birleşik Arap Emirliklerinin kurucusu Arap Emiri Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan’ın anısına yapılmıştır. Caminin zemin katında bir bölüm Arap Şeyhine ayrılmıştır. 2007 yılında tamamlanan cami, Cuma ve Bayram namazlarında en çok toplanılan ibadethanedir.

Türk ve Arap cami mimarisinden esinlenlenen cami; İran, Hindistan, Kuzey Afrika’nın da İslam mimari çizgilerini almıştır. 82 kubbeyle örtülü yapı, 1048 koluna sahip ve dört köşesinde minare bulunmaktadır. Makedonya’dan getirilen beyaz sivek mermeri ile kaplı olan avlunun üç tarafı revaklı bir geçit ve havuzla çevrilmiştir. Kolonlar ve zemin mermer üzerine el işi mozik desenlerle süslenmiş, desenler İngiliz sanatçı Kevin Dean’in eseridir.

Üstü kubbeyla kaplı caminin, revaklı büyük giriş bölümü iç ve dış duvarları çini panolarla süslenmiş, çinilerin bir kısmı İznik Vakıf Çinileri tarafından hazırlanmış ve bazıları hattan Hasan Çelebi tarafından tasarlanmıştır.

Üç büyük kubbe ile örtülü iç mekanda kolonların üstü mermer üzerine değerli taş ve altın kakma motiflerle bezenmiştir. Zemin, dünyanın en büyük tek parça el dokuması halısıyla kaplıdır. Ali Khaliqi adlı İranlı sanatçının tasarladığı 5627 metrekare büyüklüğündeki halı 1200 kadın tarafından 2 yılda dokunmuştur. Kubbelerin ortasından değerli taşlarla süslü üç büyük avize sarkar. Ortadaki dünyanın en büyük avizesidir. Çapı 10m, yüksekliği 15m. ağırlığı 9 tondur.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.