Donald Trump skandal kararnameyi imzaladı

Donald Trump, ABD’ye girişi kısıtlanan altı Müslüman ülke vatandaşlarına yönelik düzenlemeyi imzaladığını duyurdu.

Müslüman karşıtlığıyla gündeme gelen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump koltuğuna gelir gelmez Müslüman altı ülkeye vize sınırlaması getirdi.  Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre nüfusunun yüzde 80’i Müslüman olan altı ülke vatandaşlarına vize sınırlaması resmen imzalandı.

Bir medya kuruluşuna açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump’un danışmanı Kellyanne Conway, Irak’ın bu listede yer almadığını ve uygulamanın 16 Mart’ta yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

İran, Yemen, Libya, Somali, Suriye ve Sudan’ı kapsayan düzenlemede dikkat çeken husus ise Irak’ın listeden çıkarılması oldu. İlk açıklandığı günden beri dünya basınınında geniş yankı bulan uygulama tüm tepkilere rağmen 16 Mart’ta uygulamaya başlanması bekleniyor.

Başkanlık koltuğuna oturmasıyla iç politikaya ağırlık veren ve Müslümanlara karşı nefret söylemlerinde bulunan Donald Trump’ın “Ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlıklı kararname kapsamında altı müslüman ülke vatandaşlarının vize başvurusunu askıya alınmasını öngörüyor. Mültecilere yönelik de sert yaptırımları olan Trump, Suriyeli mültecilerin ABD’ye girişini süresiz olarak yasakladı. Diğer mültecilerin ise girişine dört ay yasak getirildi.

Seattle kentindeki bir federal yargıç vize yasağını durdurma kararı almış, Adalet Bakanlığı karara itiraz etmişti. ABD 9. Bölge Temyiz Mahkemesi ise Bakanlığın vize yasağını durdurma kararına karşı yaptığı temyiz başvurusunu reddetmişti. (Deutsche Welle Türkçe)

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.