Dikkat tatil

  • by Psikolog Mustafa Kaplan
  • 5 Yıl önce
  • 0

Tatil mevsimi birçok insan için eğlenceli, rahatlatıcı tüm yılın stresini attığı bir zamandır, bununla birlikte bazılarımız için yoğun bir stresi beraberinde getirerek depresyona sebep olan bir zaman dilimidir. Stres, bazı yaşam olaylarına tepki olarak duygusal ve fiziksel olarak ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur.

Tatil yapacağımız yer ile başlayan konaklama alışveriş gezilecek yerler gibi birçok “gereklilik” listeleri oluşturmaya başlarız.

Nerede tatil yapacağım? Hangi otelde kalmalıyım? Nereleri görmeliyim? Vs. ile “gereklilik” listemizi başlatan sorular, tatil içerisinde bunu yapmalı, buraya gitmeli, arkadaşlarıma hediye almalıyım ile devam ettirdiğimiz birçok soru tatilimizi keyif alınmaz hale getirir. Evet, hepimizin hayalinde yorucu yılın ardından tatil için mükemmel bir resim çıkartmak isteği vardır. Fakat tatil olgusuna yüklediğimiz, yapmamız gereken sorumluluklarla dolu bir durum haline getirmemiz bizlere “suçluluk” duygusu ile birlikte gelir.

Peki ne yapmalıyız ? Kendiniz için zaman ayırın..

Kendinizi bazı şeylerin baskısı altında hissedebilirsiniz. Ama unutmayın ki sadece tek bir kişisiniz ve sadece bazı şeyleri yapabilecek zamana sahipsiniz. Bazen kendinize bakım, ruhunuzu dinlendirmek, yapabileceğiniz en iyi şeydir. İleriye bakmak için mutlu olmanın en iyi yolu, hoşunuza giden bir aktivite ile güne başlamak ve son vermektir. Mutlu olacağınız kendinizi bulabileceğiniz zamanlar yaratın; Uzun bir yürüyüşe çıkın, ya da en sevdiğiniz müziği dinleyin veya yeni bir kitap okumak için zaman ayırın. Yetersiz uyku, tatil stresinin ortaya çıkmasına neden olan bir olgudur. Evet, koca bir sene bu tatili beklediniz fakat yatma vakti geldiğinde, uykudan kaçmayın. Çünkü unutmayın ki vücudunuzun sağlıklı bir uykuya ihtiyacı var. Tatil stresine büyük katkı sağlayan bir başka şey de alkol tüketimidir. Zihninizin aydınlığını alkolün esir almasına izin vermeyin. Pillerimizi şarj etmek için hepimizin zamana ihtiyacı var. Geçmiş üzerinde durmak ya da geleceği düşünmek yerine günümüze odaklanın ve bulunduğunuz zamanın keyfini çıkartın.

İyi Tatiller.

Psikolog Mustafa Kaplan

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.