Denizin üzerine bir havalimanı daha geliyor

 • by Tarık Aydın
 • 5 Yıl önce
 • 1

Türkiye denizin üzerinde dolgu yapılarak yeni bir havalimanına kavuşacak. Türkiye’de ikinci ve dünyada dördüncü olacak Rize-Artvin Havalimanı için teklifler alındı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’de yeni bir dev yatırım yapılacak. Havalimanı altyapı ihalesini kazananı 10-15 gün içinde açıklayacağız” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı yenilikçi yapısı ve deniz doldurulması ile inşa edilmesi ile ilgi çekici bir hal alacak. Havalimanının bölge ekonomisine olumlu katkı yapacağı ise bir gerçek.

Tamamlanması 2022 yılını bulacak

2017 yılının Nisan ayına kadar havalimanının temelini atmak istediklerini söyleyen Arslan, 3 milyon yolcuya hizmet vermek üzere tasarlanacak bu havalimanı 2022 yılında tamamlanacaktır dedi.

Bakan Arslan, Rize-Artvin Havalimanı için mali teklifleri alındığını söyleyerek, havalimanının alt yapı ihalesine 5 farklı firmanın katıldığını belirtti.

Havalimanı Türkiye’de 2. Dünyada 4. olacak

Rize merkeze 34 kilometre, Trabzon’a 105 kilometre, Artvin’e ise 75 kilometre mesafede olan Yeşilköy ve Pazar sahili bölgesine yapılacak olan Rize-Artvin Havalimanı, denizin doldurulması ile yapılması sebebiyle Türkiye’de ikinci, dünyada dördüncü örneği olacak. Türkiye’de deniz doldurularak yapılan ilk havalimanı Ordu-Giresun Havalimanı’ydı. Rize-Artvin Havalimanı ise yapım yöntemi ve yeri sebebiyle bütün dünyanın ilgisini çekecektir. Bakan Arslan, “İhaleye girmesi yeterli görülen 5 firmanın 4 tanesi bize tekliflerini iletti. Verilen teklifler arasında Cengiz İnşaat-AGA Enerji Ortaklığı en düşük teklifi verdi. Söz konusu tekliflerin arasından ihaleyi kazanan firma seçilecek.” diye devam etti. Arslan, Türkiye’nin büyük yatırımlarından birisi olacak bu havalimanının alt yapı ihalesini kazanan firma 10-15 gün içinde açıklayacaklarını söyleyerek, “Sonrasında  kazanan firma ile sözleşme imzalayarak nisan ayına kadar havalimanının temelini atmayı planlıyoruz” diye sözlerini tamamladı.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

1 Yorum yapıldı

 1. Avatar

  Çok basit? Denizin altından Tren geçirdik, Şimdide üzerine Hava alanı yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.