Dalış Turizmi için tank batırıldı

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olan 1960 model tank, Antalya’nın Kaş limanında 5 metre derinliğe batırıldı. Tankın ağırlığı 45 ton olarak biliniyor. İlerleyen zamanlarda tankın daha derinlere batırılması planlanıyor.

Ülke turizminin çeşitlendirilmesi için yapılan çalışmalar yeni bir boyut kazandı. Antalya Valiliği, dalış turizminin de gelişmesi için yeni bir projeye imza attı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sahibi olduğu 1960 model 45 ton ağırlığındaki tank Antalya’nın Kaş Limanında denize batırıldı. Tank şimdilik 5 metre derinlikte yer alıyor. Şartların daha uygun olduğu zamanda ise Güvercin Adası civarına götürülmesi planlanan tankın, yaklaşık 20 metre derinliğe kadar batırılması planlanıyor.

Amatör olmayan her dalgıcın rahatlıkla dalışlarla görebileceği seviyede bulunan tankın, Türkiye’de önde gelen dalış bölgelerinden olan Kaş’ın turizmine de katkı sağlaması hedefleniyor. Tankın bulunduğu bölgede yapay resif oluşturulacak. Benzer bir olay yıllar önce “balık adam” lakabı ile de tanınan Kral II. Abdullah tarafından Ürdün’ün Akabe Körfezinde gerçekleşmişti.

Kaş, turizm için önemli bölge

Çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirmede bulunan Antalya Valisi Münir Karaoğlu, tank projesinin 4 mevsim sürecek bir turizm projesi olduğunu söyledi. Karaoğlu konu hakkında ayrıca şöyle dedi: “650 kilometrelik sahili bulunan Antalya’da karadaki güzelliklerin yanı sıra denizin altında da birçok güzellik var. Bu tarz etkinliklerle Antalya’da sualtı ile ilgili farkındalık sağlamak, denizin altındaki güzelliklere dikkat çekmek istiyoruz. Elimizde büyük bir nimet var, bunu değerlendirmek istiyoruz. Bu manada yapacağımız, yapmamız gereken çok iş var. Türkiye özellikle bu alanda rakiplerine ciddi bir fark yaratabilir. İnanıyorum ki, bu proje Kaş’ın bu pozitif gelişimine önemli katkı sağlayacak. Turizm Antalya’da dört mevsim devam edecek. Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, projeye destek veren, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum. Tank şu anda Kaş limanında suya indirildi ancak, hava koşullarının uygun olmaması sebebiyle, henüz hedeflenen noktaya batırılamadı. Önümüzdeki süreçte bunu gerçekleştirileceğiz.

* Resim temsilidir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.