Dağcıların gözdesi donmuş şelaleler

Erzurum Uzundere’de adrenalin sever tırmanıcılar yıl donan şelalelere tırmanarak hünerlerini gösteriyor. Festival renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Donmuş şelaleler doğanın en muhteşem anıtlarından birisidir. Heyecan severlerin tercih ettiği donmuş şelaleler buz tırnanışının gerçekleştirilebileceği doğal bir tesis konumundadır.

Erzurum’a bağlı Uzundere ilçesinin her yıl düzenlediği Uluslararası Buz Tırmanışı Festivali bu heyecanı yaşamak isteyenleri ağırlıyor. Erzurum’un Uzundere ilçesi, Türkiye’de 2 bin metreye kadar ulaşan yüksekliğiyle şelale tırmanışını gerçekleştirilecek nadir bölgelerden biri.

Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında yer alan Uzundere dağcıların gözde yerlerinden biri olmayı başardı. Gölleriyle, dağlarıyla ve şelaleriyle göz kamaştıran bu ilçe ayrıca 200’den fazla kuş türüne sahip.

Burada kuş gözlemi, trekking, bisiklet turları ve kaya tırmanışı da yapılabiliyor. Her mevsimde ziyaretçi çekmeyi başaran bölgede her yıl Ocak ayında festival düzenleniyor. Festival’e yurt içi ve yurt dışından katılan tırmanıcılar rengarenk kıyafetleri ve değişik ekipmanlarıyla Uzundere ilçesini oldukça canlandırıyor.

Donmuş Bir Şelaleye Nasıl Tırmanılır?

Donmuş şelalelere tırmanmak oldukça güçtür. Her daim soğuk ve ıslak olan zemin için özel yalıtımlı kıyafetler, eldivenler ve ayakkabılar kullanılmak zorundadır. Ayrıca buz aleti olarak adlandırılan özel sivri uçlu, şekilli çekiçler kullanılır. Özel dizayn edilen çekiçler şişe camı sertliğinde olan buz yüzeye atılır ve buz üzerinde dikey hareketlerle basıp tutunarak çıkılır.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.