Çinli turistlerin yeni rotasında Türkiye var

Çin vatandaşlarının bu yıl Bahar Bayramı’ndaki rotası Güney Amerika, Türkiye ve Mısır olacak.

Çin Ulusal Turizm Bürosu’nun yayımladığı rapora göre Bahar Bayramı’nda Çin vatandaşlarının 195 milyonu seyahata çıktı. Büronun verilerine göre, ülke geneli bayramın ilk üç günü seyahat hakkını kullanıyor.

Çinli turistler bu yıl tatil rotalarını Güney Amerika, Türkiye ve Mısır’a çevirdi. Yurt içinde seyahat edenler Sanya, Xiamen, Ha’erbin, Shanghai, Hangzhou, Chengdu ve Guilin’i tercih ederken, yurt dışına çıkmayı planlayan turistlerin gözde yerleri Güney Amerika ve Türkiye.

Çin vatandaşlarının yurt dışına çıkma oranın da bu yıl büyük bir artış gözlendi. 2016 yılına oranla yüzde 10,7 artan yurt dışına çıkan Çinli turist sayısının 6 milyonu aşması bekleniyor.

Çin Ulusal Turizm Bürosu Çin’i Bahar Bayramı’nda ziyaret edecek turist sayısını ise 343 milyon olarak beklediklerini açıkladı.

Bahar Bayramı’yla Horoz Yılı’na girilirken, resmi tatil 27 Ocak-2 Şubat tarihlerini arasında yer alıyor.

Bahar Bayramı Nedir?

Çin’in en önemli bayramlarından biri sayılan Bahar Bayramı’nı Çinliler büyük bir hazırlıkla karşılarlar. Arife günü ve bayramın ilk üç gününde tatil yapan Çinliler, yılsonu akşamını aile bireyleriyle zenginlik içinde hazırlanan yemekleri yerler. Sofralarında özellikle soya peyniri, tavuk ve balık bulunur. Çince telaffuzları ‘ji’,‘yü’ ve ‘doufu’ olan bu kelimelerin anlamı ‘şans’, ‘bolluk’ ve ‘zenginlik’tir.

Tüm şehirlerde ve köylerde Bahar Bayramı’nı kutlama hazırlıkları yapılır. Bu bayramın kutlama şekli zamanla değişikliğe uğrasada hayatlarındaki yeri hiç değişmez. Ülkeyi rengarenk yapan bu bayramda yeni yıl hediyeleri kırmızı zarf içinde verilmesi de adettir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.