Çemberimde Gül Oya Sergisinin adresi Gaziantep

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

81 il 81 kültür, 81 renk sloganı ile yola çıkan “Çemberimde Gül Oya Sergisi” 58. defa kapılarını açtı. Türkiye’nin her ilini dolaşacak olan sergi bu defa Gaziantep’te ziyaretçileriyle buluştu. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde bulunan belediye konferans salonunda yapılan bir organizasyonla halka duyuruldu.

Oğuzeli ilçesinde bulunan Hacı Şakire Hasan Öğücü Anadolu İmam Hatip Lisesinin katkılarıyla düzenlenen Oğuzeli Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen serginin açılışına çok sayıda misafir katıldı. Sergi açılışında Oğuzeli Kaymakamı Yasin Yunak, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, İl Milli eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet Ali Tiryakioğlu, Yusuf Tüfekçi, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Savaş Ahmet Aksu ve Altay Tiryaki, İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Yüksel ve diğer kurum amirleri, öğretmen, öğrenciler ve Oğuzeli halkı hazır bulundu.

Çemberimde Gül Oya sergisininin açılışında konuşma yapan İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Tiryakioğlu, ilçede yapılan kültürel aktiviteleri, akademik başarı için yaptıkları çalışmaları anlattı. Ayrıca Tiryakioğlu yapılan etkinliğin öğrencilerin özgüvene sahip olmaları için önemli olduğunu dile getirdi.

Tiryakioğlu konuşmasına şöyle devam etti; “81 ilin tamamının kültürel miraslarının Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde bir araya gelmesi hem ilçemiz hem de koordinatör okul olan Hacı Şakire Hasan Öğücü Anadolu İmam Hatip Lisesi için çok önemli bir başarıdır. Bu başarıda çok emeği olan Okul Müdürü Hasan Maş, İngilizce Öğretmeni Zeynep Uğurlugelen, Edebiyat Öğretmeni Dilek Akar ve okul öğrencilerine teşekkürlerimi sunuyorum.”

Serginin açılışı yapıldıktan sonra proje ekibi, davetliler ve sergiyi ziyarete gelen vatandaşlar, uzun yıllar geçmesi nedeniyle kaybolmaya yüz tutmuş kültürel mirasların değerlendirilmesi için 81 ilden gelen çemberler, oyalar, yazmalar, maniler ve türkülerin yazıldığı levhalar, yöreye ait yemek tarifleri, işlemeler, el sanatları ve kültürel varlıklardan oluşan sergiyi dolaştılar. Gaziantep’in yerel eşyaları ile oluşturulan şark köşesinde yöresel kıyafetler ve Gaziantep türküleri ile sergiyi ziyarete gelenlere ikramlar yapıldı.

* Resim byegm.gov.tr adresinden alınmıştır.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.