Bursa Ulu Cami’nin sırları

14.yy sonlarında inşa edilen Bursa Ulu Cami, 20 tane kubbesi, yapımı sırasında anlatılan rivayetler, minberindeki özel sır ve dev hat süslemesi ile Türkiye’nin en önemli tarihi camilerinden birisi olma özelliğine sahiptir.

Türkiye’nin en özel tarihi yapılarından birisi olan Bursa Ulu Cami, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid’ın emri ile yapılmıştır. Eser Selçuklu cami planının ilk kubbeli eseri olmasının yanı sıra Bursa’nın en büyük tarihi yapısıdır. 3 yılda yapımı tamamlanan bu büyük yapı, Sultanahmet ve Süleymaniye gibi camilerle kıyaslandığında kapalı alanda namaz kılma alanı açısından da Türkiye’nin en büyük camisidir.

Dikdörtgen şemalı Ulu Cami, 5 bin metrekarelik büyük bir alana inşa edilmesi ve sekizgen kasnaklara oturan 20 kubbesiyle kendine hayran bırakıyor. İki minaresi olmasının yanı sıra dikkat çeken başka detay ise Çelebi Mehmet zamanında minarelerden birisinin cami duvarından ayrı olarak yapılmasıdır. Caminin içine yapılan şadırvan ise Osmanlı mimarisinde bir ilktir.

Bunların yanı sıra Abdülmecid zamanında yapılan hat işlemeleri de camiyi ziyaret edenlerin en fazla ilgilendiği kısımlardandır. Camide yer alan “vav” harfi ile ilgili yüzyıllardır anlatılan bir rivayet bile vardır. Rivayete göre; “Somuncu Baba caminin yapıldığı sıra buraya gelir işçilere hayrına somun dağıtırmış. Somuncu Baba bir gün gene orda ekmek dağıtırken Hızır a.s’ın orda olduğu fark etmiş, kolundan tutup “sen Hızırsın anladım” demiş. “Buraya gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim” demiş.
Hızır a.s her gün geleceğine dair söz vermiş ama oda bir istekte bulunmuş. “Hangi vakit geleceğimi bana kalsın” demiş. Bunun üzerine Hızır a.s Ulu camideki vav harfinin önünde her gün gelip hangi vakit olduğu bilinmez ama orda namaz kılarmış.”

Bursa Ulu Cami’deki bir başka detay ise Kıble tarafında yer alan Kabe kapısının örtüsünün yer almasıdır. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Kutsal Toprakların onarımı ve yenilenmesi için çalışmaları sırasında Kabe’ye İstanbul’dan yeni örtü gönderilmiş ve eski Kabe örtüsünü de Bursa’ya hediye etmiştir.

Her köşesinde muhteşem detaylar barındıran Ulu Cami’nin minberi de oldukça özeldir.  Bursa Ulu Camii’nin tarihi minberinde ise minberin doğu cephesinde Güneş Sistemi’nin kabartma fonlarının işlendiği bir alan yer alıyor. Bu alanda Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin her birinin yörünge hareketleri, güneşe uzaklıkları ve aralarındaki büyüklük oranları tüm detaylarıyla gösteriliyor. Bundan yüzlerce yıl öncesinde sahip olunan böylesine bir bilgi, camiyi ziyarete gelenleri hayrete düşürüyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.