Brexit’ten sonra AB vatandaşları İngiltere ziyareti nasıl olacak

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma sürecinin ardından AB vatandaşlarının İngiltere ziyaretleri nasıl olacak en çok merak edilen konuların başında geliyor. Brexit’ten sonra AB vatandaşlarının İngiltere’ye vizesiz ziyaret edeceği bilinse bile çalışma, eğitim gibi konularda nasıl bir yol izleneceği ise hala büyük bir muamma olarak görülüyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararının ardından en çok merak edilen konuların başında AB vatandaşlarının “İngiltere’ye ziyaretleri nasıl olacak” oldu. Brexit süreci tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği vatandaşları İngiltere’ye vizesiz ziyarete devam edecek.

İngiltere’nin en çok izlenen kanallarında olan BBC tarafından verilen haberde, AB vatandaşları için İngiltere’de sürekli yaşamak, çalışmak veya eğitim almak için özel kriterler oluşturulacak. Yetkililer tarafından tam olarak açıklanmasa bile AB vatandaşlarının diğer ülke vatandaşlarına göre daha kolay şartlar sunacağı biliniyor.

AB vatandaşlarının hala hakları devam ediyor

İngiltere’de halen AB vatandaşlarının hiç bir izne tabi olmadan çalışma, eğitim ve yaşama hakları devam ediyor.

Göçün kontrol altında tutulmasının, sınırlarda fiziksel kontrol yapmak kadar iş ve kazanımlara erişimi de kontrol etmek anlamına geldiğini açıklayan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağını duyurdu.

AB vatandaşlarının İngiltere’de kalması veya çalışması nasıl engellenecek ?

İngiliz yetkililer konu ile ilgili bilgi vermezken, İngiltere’de çıkan haberlere göre bakanların İngiltere’ye giriş yapan AB vatandaşlarının normal ziyaret süresinden fazla kalıp kalamayacağı, herhangi bir izne tabi tutulup tutulmayacağı, İngiltere’de çalışmalarına nasıl engel olunacağı hakkında çalışmalar yapıldığı söyleniyor.

İngiltere Hükumeti, AB üyesi olan ve aynı zamanda sınır komşuları olan Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti ile olan sınırlarına yeni kontrol noktası koymak niyetinde olmadıklarını söylemişlerdi.

İngiltere, AB ve Maldivler gibi ülkelerinde dahil olduğu 56 ülkeye halen vizesiz seyahat imkanı sağlıyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.