Booking için kötü haber

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Dünya otel rezervasyon devleri arasında gösterilen Booking.com için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından açılan davanın sonucunda Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerini tedbiren durdurma kararı çıktı. 

Dunya.com haber sitesinde yer alan habere göre, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

 

Booking.com neden hala açık

Sitenin faaliyetlerinin durdurulma kararı alınsa bile BTK kararı hala şirkete ulaşmış değil. Şirkete ulaştıktan sonra sitenin ulaşıma kapanacağı tahmin ediliyor.

Çıkan karar sonrası konu hakkında değerlendirme yapan TÜRSAB avukatı Av. Işıl Karatepe, mahkemedeki kararın bir ara karar olduğu ve sitenin Türkiye’deki faaliyetlerinin hızlı şekilde durdurulacağını belirtti. Ayrıca karar ile birlikte Booking sitesine bağlı diğer oluşumların faaliyetlerinin de durdurulacağını belirtti.

Av. Karatepe, kendilerinin mahkemeye yaptıkları başvuruların sadece Türkiye üzerinden yapılan rezervasyonlara yönelik bir başvuru olduğunu söyledi.

Otelciler aynı fikirde değil

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Eresin konu ile ilgili HaberTurk.com haber sitesine bir açıklamada bulundu. Eresin, rekabeti bozan maddelerin kaldırılması gerektiğini fakat kapatılmanın çok ağır bir ceza olduğunu söyledi. Eresin, “Otelciler olarak karardan mutlu olduğumuz söylenemez. Booking.com en çok rezervasyon aldığımız bölüm diyebilirim. Bizim Booking’e itirazımız “en düşük fiyatı bize verebilirsiniz” ibaresinin kaldırılmasıydı. Kaldırılması gerektiğine inanıyoruz. Hatta bütün dünyada booking.com bunu kaldırmaya başladı. Sözleşmeler buna göre yapılıyor” dedi.

Fransa ve Almanya’da Booking ile ilgili benzer davaların açıldığını söyleyen Eresin, “Bu ülkelerde de açılan rekabet davaları kazanıldı. Fakat hiç bir yerde faaliyet durdurma kararı verilmedi. Sözleşmeden rekabeti bozan kararı çıkartmamız gerekiyor. Site faaliyetlerine devam etmeli” dedi.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.