Bollywood Türkiye’ye geliyor

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Hint düğünleri için adımlar atan Türkiye, Bollywood yapımcılarını da ülkeye çekebilmek için adımlar atıyor. Türkiye’de mekan bakmak için Muğla’ya gelen ünlü Hint yapımcı Sudhanshu Hukku’nun ziyaretinin ardından Bollywood senaristleri ile bölgeyi tanımak için gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan teşvik paketi ile Hintli yapımcıların Türkiye’yi tercih etmesi bekleniyor.

Dünya’da sinema denince Holywood ile birlikte ilk akla gelen Hindistan sineması Bollywood yapımlarının Türkiye’de çekilebilmesi için çalışmalar yapılıyor. Sabah gazetesinden Burak Erdem Çelik imzalı haberde, eylül ayında Hindistan’ın Mumbai şehrinde yapılacak olan Bollywood Fuarı’nın da direktörlüğünü yürütecek olan Sudhanshu Hukku, çekilecek filmlere mekan bakmak için Muğla’ya geldi. Çekilmesi planlanan filmler için mekanlar belirlendikten sonra Bollywood senaristleri ile birlikte tekrar bölgeye gelinecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı da hazırlayacağı teşvik paketi ile Hintli yapımcıları Türkiye’ye davet edecek.

Filmlerin Türkiye turizmine katkısı olacaktır

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur tarafından Türkiye’ye davet edilen ve mekan seçimleri için Türkiye’ye gelen Hukku, Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’ye Mumbai ve Yeni Delhi’den ulaşımın çok daha kolay olduğunu söyledi. Çekilecek filmler için taşınması gereken ağır ekipmanların ise Türk Hava Yolları tarafından özel fiyatlar aldıklarını söyleyen Hukku, konuyu değerlendirmesinde; “Türkiye, köklü bir medeniyet tarihine sahip. İki ülke kültürleri arasında büyük benzerlikler var. Türkiye, Bollywood yapımları için ideal bir yer. İstanbul, Muğla, Antalya gibi yerleri görünce adeta büyüleniyorsunuz. Mekanlar çeşitlilik açısından fazlasıyla yeterli. Film yapımcıları için çok cazip bir bölge” dedi.

Bollywood filmlerine teşvik geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanacak teşvik paketi ile Hintli yapımcıların da Türkiye’ye gelmesi sağlanacak. Film yapımcılarının maliyet, altyapı ve lojistik tesis destekleri için verilecek teşvikler ile Türkiye’ye gelmesi sağlanacak.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.