Binali Yıldırım yeni turizm merkezini açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Küçük Çamlıca’da açılacak olan kulenin İstanbul’un yeni turizm merkezi olabileceğini açıkladı.

Binali Yıldırım, Ramazan Bayramı’ndan önce açılması beklenen Küçük Camlıca’daki kuleyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yüzde 70’i tamamlanan kulenin inşaatına giden Başbakan Yıldırım, verici kulenin yılda 4,5 milyon ziyaretçi ağırlamasını beklediklerini ifade etti.

Kolay bir inşaat projesi olmadığını vurgulayan Yıldırım, “İstanbul Küçük Çamlıca televizyon kulesi gördüğünüz gibi arkamızda yükselmeye devam ediyor. Bu gördüğünüz kule bu hale kolaylıkla gelmedi. Yerin altında 21 metre derinliğe kadar temel kazısı yapıldı ve beton temel yapıldı. Beton kule yüksekliği 220 metre 50 santimetre. Onun üzerine bir de 145 metre çelik anten var” dedi.

Binali Yıldırım, verici kulenin toplamda 365 metre 50 santimetre olacağını kaydetti. Büyük ve Küçük Çamlıca’daki görüntü kirliliğinin bu projeyle ortadan kalkacak. 153 metresi tamamlanan verici kulenin 33 ve 34. katındaki seyir terasında İstanbullular ve İstanbul’a gelen ziyaretçiler, İstanbul’un en yüksek yapısından şehrin güzelliklerini seyredebilecek. Verici kulenin 39 ve 40. katında ise restoran olacak.

Seyir terası ve restoranıyla hizmet verecek olan verici kulenin yıllık 4,5 milyon ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

Geriye kalan 67,5 metresinin de 1 ay gibi sürede tamamlanması bekleniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.