Bildirim yapmayanlara ağır cezalar geliyor

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Murat Toktaş, konaklama alanlarında güvenliğin arttırılması için kimlik kontrollerinde isim belirtmeyenlerin kolluk kuvvetlerine bildirilmesi konusunda uyarı yaptı.

KATİD Başkanı Murat Toktaş, özellikle günlük kiralık ve pansiyon gibi konaklama alanlarında ortaya çıkan güvenlik sıkıntılarına değindi. Bakanlık onaylı olmayan tesislerin 21 Ocak’a kadar konaklama yapan misafirlerin isimlerini kolluk kuvvetlerine bildirmemeleri durumunda cezai yaptırımlara maruz kalacakları konusunda uyaran Başkan Toktaş, bu tesisleri alt yapılarını tamamlamaları gerektiğini bildirdi.

Son Tarih 21 Ocak

Toktaş, 21 Ocak’tan sonra kimlik bildirimi yapma zorunluluğu geleceğini belirtti. Konuya ilişkin açıklama yapan Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Bakanı, onayı bulunan konaklama tesislerinin bildirimde bulunduğunu fakat onayı olmayan, güvenlik açısından sıkıntılı olan apart, pansiyon, günlük kiralık evlerin de 21 Ocak’tan sonra misafirlerini bildirim yapma zorunluluğu geleceğini söyledi.

Ağır Cezai Yaptırımlar Geliyor

Ülke güvenliği açısından çok önemli olan kimlik bildirimine uymayanları ağır cezalar bekliyor. Toktaş, “678 nolu olağanüstü hal kararnamesi ile konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günlük olarak tutacak, genel kolluk kuvvetlerinin sistemine anlık olarak bildirecektir. Bu işlemleri yapmayan tesislere 5 ile 10 bin lira arası idari para cezası kesilecek. ” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca bu kararnamenin sadece konaklama alanlarına değil kamu alanları ve hastanelerini de kapsadığının altını çizen Toktaş, bu kararnameye uymayan kurumların para cezası ile uyarılacaklarını, tekrarlanması durumunda ise kurumların kapatılacağını belirtti.  Başkan Toktaş, Hükümetin güvenlik alanında aldığı önemli tedbirlerden olan bu kararnameye uyulması konusunda tesislerin önem vermesi gerektiğinin de üstünde durdu.

Günlük kiralık evler vb. güvenlik açığı bulunan kurumlarda alınan tedbirler arttırıldı. Yaşanan terör olayları nedeniyle Hükümet  güvenlik konusunda sıkı denetimde tutuyor. 21 Ocak tarihinden itibaren kolluk kuvvetlerine bildirim yapmayan kurum kalmayacak. Bu kararnameye uymayanlar ise cezalara tabi tutulacak. Olağanüstü hal kararnamesiyle denetim daha sıkı bir şekilde işleyecek.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.